Geri Dön
CumartesiHerkesin dilindeki "o" şarkı

Herkesin dilindeki "o" şarkı

Fransa’nın en büyük rock grubu Noir Desir’in bugünlerde her yerde çalan "Le vent nous portera" adlı şarkısının da yer aldığı yeni albümü sonunda piyasada

Herkesin dilindeki "o" şarkı

Herkesin dilindeki "o" şarkı

Fransa’nın en büyük rock grubu Noir Desir’in bugünlerde her yerde çalan "Le vent nous portera" adlı şarkısının da yer aldığı yeni albümü sonunda piyasada

İki-üç haftadır Beyoğlu’ndaki "kasetçilerde", müzik televizyonlarında, radyolarda her yerde o parça çalıyor. Herkes konuşuyor ama çoğunluk adını bile telaffuz edemiyor. Zira parça Fransızca: "Le vent nous portera / Rüzgar bizi götürecek". Fransa’nın en sevilen rock grubu Noir Desir aynı zamanda ülkede son 20 yılda çıkan en iyi rock grubu olarak anılıyor. "Le vent nous portera"nın da yer aldığı 9. stüdyo albümleri "des Visages des Figures" henüz çıktı. 10 yılda toplam 3 milyon albüm sattılar ama sanırım bu en çok satan albümleri olacak. 1981’de kurulan grup Bertrand Cantat, Denis Barthe (davul), Jean-Paul Roy (bas), Serge Teyssot-Gay’den (gitar) oluşuyor. Noir Desir’in adının bu kadar geç duyulması grubun kendi stratejileriden kaynaklanıyor. Doğrusu bir plak şirketinin favori grubu olacak cinsten bir grup değiller. Modadan, akımlardan, gösterişten çok uzaklar. Pazarlama taktiklerini reddediyorlar. Albüm tanıtımı için sabah şekerleri tipi programlara çıkmayı reddediyor, yalnızca ciddi yayın organlarına röportaj veriyorlar ve her zaman grupça röportaj vermekte ısrar ediyorlar.

Leo Ferré-Jim Morrison karışımı
Albümün prodüktörü daha önce Red Hot Chili Peppers, Public Enemy ve Sonic Youth’la da çalışmış olan Nick Sansano. 12 parçalık albüm, Bridgette Fontaine’le düet yaptıkları 24 dakikalık öfke ve provokasyon dolu, sosyal içerikli "L’Europe" sayesinde 70 dakikadan uzun sürüyor.
Müziklerini Fransız anarşist şarkıcı, besteci ve şair Leo Ferré ile Jim Morrison’ın karışımı olarak tanımlayabileceğimiz Noir Desir bu albümde çok daha olgunlaşmış. Müzik daha zengin. Karizmatik solistleri Bertrand Cantat’nın sesi de daha iyi. Birkaç yıl önce fazla zorladığı için kaybetmek üzere olduğu sesini artık bir virtuoz gibi kullanıyor. Albümün en iyisi Manu Chao’nun da gitar çaldığı ilk single "Le vent nous portera" ama "L’enfant roi", "Le grand incendie", "L’Appartement" ve "Lost" da göz ardı edilemez. Solist Cantat bu albümde edebiyata ve şiire, özellikle de Rimbaud ve Mallarmé’ye olan ilgisini iyice ortaya koymuş. Bu yüzden sözleri anlamak için de iyi Fransızca gerekiyor. Ama müzik de zaten büyük keyif veriyor.
CUMARTESİ