Geri Dön

İftarda nereye gidelim?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte pek çok mekan da özel mönüler hazırladı, yeniliklere başladı

İftarda nereye gidelim?

Osmanlı mutfağı
Konyalı’nın Kanyon şubesinde servis edilecek iftar mönüsü, cezerye, cevizli sucuk ve keçi boynuzu gibi ikramlıklarla başlayıp lebeniye çorbası, piruhi saray pilavı ve özel Konyalı döner ile devam edecek. Saray şerbeti ve portakallı baklava gibi tatlı seçeneklerinin de bulunduğu mönünün fiyatı çay, Türk kahvesi, şerbet ikramı dahil kişi başı 95 TL.

Hafiflikten yana
Beyoğlu’ndaki Rus lokantası Rejans, özel Ramazan mönüsüyle oruç tutanların açlığını bastırırken vücutlarını yormamayı amaçlıyor.
Bu, hafif iftar mönüsünde yedi çeşit iftariyelik, borç çorbası, sıcak iftar tabağı ve peynir soslu Sibirya mantısı bulunuyor. Tatlılarsa fırın sütlaç veya meyve kompostosu. Fiyat kişi başı 60 TL.

Boğaz’a karşı
Baltalimanı’ndaki Portaxe Restaurant’ta Ramazan boyunca keman, ney ve kanundan oluşan Nar-ı World isimli orkestra oruç açanlara eşlik ediyor. Restoranda ayrıca canlı ilahi okunması, tasavvuf müziği dinletisi ve semazen gösterileri de olacak. Kişi başı fiyat 45-55 TL.

Müzik eşliğinde
Garden 74’ün Osmanlı yemeklerinden oluşan iftar mönüsüne Fasl-ı Hatun isimli grubun şarkıları eşlik edecek. Açık büfe olarak sunulacak mönüde hurma ve pastırma gibi iftariyelikler, yöresel çorba, ıspanaklı krep ve tepsi böreği gibi ara sıcaklar bulunacak. Güllaç’ın da unutulmadığı Garden 74 iftar mönüsünün fiyatı 60 TL.

Çocuklara özel indirim
Etiler Alkent Çarşı’da bulunan Nünyo Lokanda’nın Ramazan mönüsü sırasıyla taze pideyle servis edilen iftariyelikler, günün çorbası, günlük yapılan ara sıcaklar ve ana yemek seçeneklerinden oluşmakta. Yemek sonrasında ise çay ya da kahve ikram ediliyor. Nünyo’nun özel mönüsünün fiyatı kişi başı 35 TL. 6-12 yaş arası için yüzde 50 indirim uygulanıyor, altı yaşa kadarsa ücretsiz.

Güçlerini birleştirdiler
Gezi İstanbul’un bu yılki Ramazan mönüsü Hacı Salih Lokantası’nın şeflerinin imzasını taşıyor. 1944 yılından beri İstanbul’da bulunan Hacı Salih’in müdavimleri alıştıkları tatları Ramazan boyunca Gezi İstanbul’un Taksim ve Kemerburgaz’daki şubelerinde de bulabilirler. Çorba, iftariyelik tabağı, ara sıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan mönünün fiyatı ise 35-65 TL.

Eminönü’nde canlı fasıl
Eminönü’nde bulunan ve farklı mimarisiyle dikkat çeken Bab-ı Hayat isimli restoranda Ramazan boyunca iftar saatlerinde canlı fasıl olacak. Bab-ı Hayat’ın Osmanlı yemeklerinden oluşan iftar mönüsünün fiyatı 30-50 TL arasında değişiyor.

Sarayda yemek
Kandilli’deki Adile Sultan Sarayı’nın iftar mönüsü zengin iftariyelikler, saray usulü humuslu tavuk, Konya usulü kuzu tandır ve hünkârbeğendi gibi seçenekler barındırıyor. Ayrıca Saray bünyesinde bulunan Borsa Restaurant’ın ekibi tarafından hazırlanan şerbetler de iftar sonrasında özel kostümlü şerbetçiler tarafından ikram ediliyor. Fiyatlar, Kandilli Borsa Restaurant’ta kişi başı
85 TL, saray salonlarındaki özel iftar davetlerinde ise kişi başı 45- 56 avro.

Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber