Geri Dön

İlk İngiliz Süpermen

Dün vizyona giren Süpermen serisinin son filmi “Man of Steel”de Clark Kent’e hayat veren Henry Cavill, İlk İngiliz Süpermen olarak kahramana karizma katıyor

İlk İngiliz Süpermen

The Tudors” dizisinin “çarpıcı dük”ü ilan edilen Emmy ödüllü Henry Cavill, dün vizyona giren Süpermen efsanesinin son filmi “Man of Steel”de Clark Kent’i canlandırıyor.
Yönetmenliğini “300 Spartalı” filmine de altına imzasını atan Zack Snyder’ın yaptığı “Man of Steel”in senaryosunu ise “Batman/Kara Şövalye” serisinin hem hikayesini yazan hem de yönetmenliğini yapan Christopher Nolan üstleniyor. Snyder, bu Süpermen’in özüne inip mitolojiye döndüğünü söylüyor: “O gerçekten çok ‘cool’, mitolojik bir kahraman. Bir yandan Amerikan halkı için çok tanıdık, bir yandan da uzaydan gelen bir yaratık, egzotik, garip... Hepsinin ilginç bir karışımı. Aslında her insan gibi çelişkilerle, tutarsızlıklarla dolu bir karakter. Ben Süpermen’i olduğu gibi kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.”
Yapımı 2 yıl süren ve 175 milyon dolara mal olan film, Warner Bros. tarafından çekildi. Stüdyo, eski bir pop kültür fenomenine yeni bir hayat kazandırarak gişe rekoru kırmayı hedefliyor. Ancak Süpermen karakteri, on yıllardır popüler kültürden uzak olduğu için Henry Cavill rüzgarını arkasına alan filmin gişe başarısının nasıl olacağı merakla bekleniyor.

Şişko Cavill’den süper kahramana...
Süpermen’in insani tarafını ön plana çıkaran “Man of Steel”in başrolü için seçilen Henry Cavill’i, “Monte Kristo Kontu”ndan ya da “The Tudors” dizisinden hatırlayabilirsiniz. 1983 doğumlu yakışıklı oyuncu, Süpermen’in kariyerindeki en önemli adımlardan biri olduğunu söylerken bu noktaya gelmek için çok çalıştığını da ekliyor. “Ortaokuldayken herkes bana ‘şişko Cavill’ diye seslenirdi. Geçtiğimiz yıl çekimleri tamamlanan Süpermen için haftanın yedi günü özel antrenörümle çalışarak, günde binlerce kalori kaybettiğimi söylersem belki bu hale gelmek için ne kadar çaba sarf ettiğimi anlarsınız” diyor.

Film boyunca ciddiyetini bir an bile kaybetmiyor
Cavill, izleyenlerin çoğuna göre “esas Süpermen” Christopher Reeve’i özletiyor. Ama zaten kim bu rolü alırsa alsın Reeve ile mücadele etmesi zor. En azından Cavill’in fiziksel özellikleriyle bu role çok uyduğu ve film boyunca sergilediği ciddi görünümüyle karizmatik bir Süpermen ortaya çıkardığı söylenebilir.
“Man of Steel”, Cavill’in ilk Süpermen macerası değil. 2004’te çekimlerine başlanan “Süpermen Dönüyor” filmi için seçilmeye çok yakınken rolü Brandon Routh’a kaptıran Cavill bu seride oynamayı kafaya koymuş desek yanlış olmaz.

İlk İngiliz Süpermen

Süpermen bu filmde yeni yeni uçmayı öğreniyor.

İlk İngiliz Süpermen

Artık kırmızı slip giymiyor
Çocukluğumuzdan beri 1938 tasarımı mavi kostümü üzerine giydiği kırmızı slip ile hafızamıza kazınan Süpermen, bu filmde tek renkli, koyu renk bir kostüm giyiyor ve kırmızı slipsiz karşımıza çıkıyor.

Süpermen’in geçmişi

Süpermen çizgi romanından uyarlanan ilk film, 1951 yılında beyaz perdede “Superman and the Mole Men” ismiyle yer almıştı. Süpermen’i ise George Reeves canlandırmıştı. Daha sonra, Clark Kent karakterini efsaneleştiren Christopher Reeve, “Superman”, “Superman II”, “Superman III” ve “Superman IV: The Quest for Peace” filmlerinde oynadı. İlk iki film gişe rekorları kırmasına rağmen, serinin bir dönem popülaritesini kaybetti. 2006’da Brandon Routh ve güzel aktris Kate Bosworth ile “Superman Returns” adıyla çekilen film iyi eleştiriler alsa da 391 milyon dolarlık gişesiyle Warnes Bros. için hayal kırıklığı yarattı.

İlk İngiliz Süpermen

Christopher Reeve’li dört filmde, Süpermen’in büyük aşkı Lois Lane’i canlandıran Margot Kidder’ın performansı büyük beğeni toplamıştı.

İlk İngiliz Süpermen

Süpermen’in kalbini çalan kadın

Süpermen’in insan üstü yönlerini ilk fark edenlerden biri olan Daily Planet muhabiri, gazeteci Lois Lane’i bu filmde Amy Adams canlandırıyor. Kripton’lu gence Süpermen adını veren Lane, gazete binasının tepesinden düşerken Süpermen tarafından kurtarılmış, sonra da süper kahramanın âşık olduğu, cesur, güzel ve akıllı kadını hem çizgi romanda hem de filmlerde başarıyla temsil etmişti.
Süpermen’in büyük aşkı Lane, ilk Süpermen filminde (1978) Margot Kidder tarafından canlandırılmıştı. Büyük beğeni kazanan Kidder, dört Süpermen filminde Christopher Reeve’in karşısında Lois Lane oldu. 2006’da çekilen “Superman Dönüyor”un Lois Lane’i ise
Kate Bosworth’tu.

Saçlarını bile boyatmadı
Son Lois Lane, Amy Adams yeni filmiyle ilgili olarak “Aksiyon filmlerini hep çok sevmişimdir. Ama kendimi ekranda bir türlü süper kahraman olarak göremiyordum. O yüzden bir aksiyon filminde kusurları da olan, gerçek bir karakteri canlandırdığım için çok mutluyum” diyor. Aksiyon filminde olmasına rağmen diyet ve spor antrenmanları gerektirmeyen bir rolde oynamanın keyfini çıkaran Adams, kamera karşısında en doğal haliyle yer aldığını söylüyor: “Yönetmenimiz daha gerçek bir Lois Lane görmek istedi. Bu nedenle saçımı bile boyatmadım.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber