Geri Dön

İstanbul CAZ kentine dönüşecek

Her yıl yaz mevsiminin en hararetle beklenen etkinliklerinden İstanbul Caz Festivali’ne az kaldı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 17’nci kez düzenlediği festival, 1-20 Temmuz arasında. Festivale 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçı katılacak. Biletler Biletix ve İKSV binasında

İstanbul CAZ kentine dönüşecek

Şehrin çeşitli mekanlarına yayılacak Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Modern, İstinye Park, Salon ve Sepetçiler Kasrı ev sahipliği yapacak. İstanbul Caz Festivali’nin açılış konseri ise The Marmara Esma Sultan’da. Türk cazının önemli isimlerinin yer alacağı açılış konserinde Sibel Köse, Melis Sökmen, Feyza Eren, İmer Demirer ve Neşet Ruacan gibi isimler sahneye çıkacak.
Yabancı sanatçılar arasında ise ünlü piyanist Chick Corea, uzun yıllar Miles Davis’le birlikte çalan Kenny Garrett, akustik ve elektrik basın önemli ustalarından Christian McBride ve efsanevi davulcu Roy Haynes gibi isimler yer alıyor. Cazın önemli seslerinden Tony Bennett ise 15 Temmuz akşamı ilk kez İstanbul’da konser verecek. Şakir Eczacıbaşı anısına düzenlenen konserde, piyanist Kerem Görsev de sahneye çıkacak. “Canlı performansın kraliçesi” olarak nitelendirilen Grace Jones da diskodan rock’a, 70’lerden günümüze pek çok parça seslendirecek. Sanatçı 16 Temmuz saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde. Festivalde ayrıca R&B ve soul’un güçlü sesi Seal da var. Seal’ı 19 Temmuz saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

“İsveç’in Norah Jones’u”
İstanbul Caz Festivali seyircilerinin merakla beklediği isimlerden biri de Lisa Ekdahl. “İsveç’in Norah Jones’u” olarak adlandırılan sanatçı caz, bossa nova ve folk müziğini birleştiriyor. Bu konseri 13 Temmuz gecesi The Marmara Esma Sultan’da izleyebilirsiniz. Kanada’nın folk müzik alanındaki en ünlü isimlerinden Martha Wainwright ise 6 Temmuz saat 22.00’de Sepetçiler Kasrı’ndaki efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın şarkılarını seslendirecek.
Etkileyici sesi, folk ve elektronik müziği birleştiren çalışmaları ve renkli kişiliği ile tanınan Imogen Heap festivalin bir başka önemli ismi. Sanatçı 10 Temmuz saat 21.00’de İstanbul Modern’de.
Her yıl festivalin vazgeçilmezleri arasında yer alan Caz Vapuru, yine halatlarını toplayıp bir kez daha Boğaz’a açılıyor. Caz Vapuru bu yıl yolculuğuna, 4 Temmuz Pazar günü, New Orleans’lı, enerjik bando The Panorama Jazz Band ve repertuarlarında caz standartlarından ünlü müzikallere çeşitli parçalar bulunan İstanbul Saksafon Quartet eşliğinde çıkıyor.

Tünel Şenliği bir ilk
İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri festivalin ilk hafta sonu, yani 3 Temmuz’da gerçekleşecek olan Tünel Şenliği. Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerin yanı sıra bölgedeki birçok farklı mekanda etkinlikler düzenlenecek, “Festival İçinde Festival” geç saatlere kadar devam edecek. Tünel bölgesinin renkli mekanlarında gece boyunca sahneye çıkacak sanatçılar arasında ise Larry Graham&Graham Central Station, The Panorama Jazz Band, Emir Ersoy Projecto Cubano, Maffy Falay Sextet, Jungle Boldie, Timuçin Şahin Quintet ve 2010 Türkiye’de Japonya yılı kapsamında konser verecek Rika Ogawa gibi isimler yer alıyor.


CD’si de çıkacak
Bu festivale katılan sanatçıların şarkılarını “eve götürmek” isteyenler içinse özel bir CD hazırlandı. EMI Müzik Türkiye işbirliğiyle hazırlanan İstanbul Caz Festivali CD’de festivalin yabancı yıldız isimlerinin yanı sıra Türk cazcılarının özellikle en yeni albümlerinden seçilmiş parçaları yer alıyor.

Hangi konserleri tavsiye ediyorlar?
“Açılış konserine mutlaka gidilmeli”
Sedat Ergin (Hürriyet yazarı)
1. Açılış konseri
İstanbul Jazz Stars’a mutlaka gidilmeli.
2. Chick Corea ve Freedom Band
3. Tony Bennett
4. Stanley Clark
5. Martha Wainwright
“Martha Wainwright konserini öneriyorum”
Mehmet Tez (Milliyet yazarı)
1. Martha Wainwright
Edith Piaf şarkıları seslendirecek. Bu konsere gitmeyi öneriyorum.
2. The Brand New Heavies
Acid jazz, funk ve R&B çalıyorlar.
3. Grace Jones
“İlk sırada kesinlikle Tony Bennett”
KEREM GÖRSEV (Caz sanatçısı)
1. Tony Bennett
Kesinlikle kaçırılmaması gereken konserlerden biri.
2. Chick Corea
Mutlaka izlenmesi gereken ikinci konser. Kenny Garrett, Christian McBride ve Roy Haynes de bu konserde.
3. Stanley Clarke
Arkeoloji Müzesi’ndeki bu konserde piyanist Hiromi ile sahneye çıkacak.Hafta sonupartilerini kaçırmayın
Festivalde hafta sonu partileri de olacak. Bu partiler İKSV’nin yeni açılan mekanı Salon’da gerçekleştirilecek. Funk, soul, Latin ve
afro-beat tarzlarının en gözde gruplarının konser vereceği gecelerde ilk olarak
bas gitarda “slap” tekniğinin yaratıcısı, Amerikalı bariton şarkıcı, müzisyen, besteci ve plak yapımcısı Larry Graham ve grubu Graham Central Station sahneye çıkacak. Konser 2 Temmuz
Cuma gecesi saat 23.00’te.

Minik öğrenciden ‘Karlar İçinde Yanan Yürek’ şiiriVan’ın Bahçesaray ilçesinde ikamet eden Hamza Demirtaş isimli minik çocuk, 41 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciasının ardından kaleme aldığı ‘Karlar İçinde Yanan Yürek’ şiiriyle yürekleri burktu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber