Geri Dön

Kültür sanatta yeni sezon

Tatil sezonu yavaş yavaş sona erip okullar açılırken hayatın nabzı tekrar kentlerde atmaya başlıyor. Sinemalarda yeni filmler gösterime girecek, tiyatro salonları dolacak, yeni sergiler düzenlenecek, yeni albümler ve kitaplar raflarda yerini alacak... Milliyet yazarları yeni sezonda bizi nelerin beklediğini yazdı...

Kültür sanatta yeni sezon

SERGİ

Birbirinden güzel eserler

Fisun Yalçınkaya

-14. İstanbul Bienali son yılların en heyecan verici sanat olaylarından biri olarak şehrin dört bir yanını doldururken sezon boyu bizi birbirinden güzel sergiler bekliyor.

Arter 11 Aralık 2015-28 Şubat 2016 arasında Başak Doğa Temür’ün küratörlüğünde Sejla Kameric’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisini ağırlayacak. Bilinçaltını araştıran sanatçının sergide farklı medyalardan eserleri yer alacak. Ayrıca bu sergi için ürettiği üç yeni yapıtı da gösterilecek.

İstanbul Modern'de çevre konulu sergi

-Ankara’daki Salt Ulus, 15 Eylül-7 Kasım arasında daha önce Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirilen “Yüzyılların Yüzyılı” sergisinden seçili aynı adlı sergiyi ağırlayacak. Salt Beyoğlu’nda ise 29 Kasım’a dek “Nerden Geldik Buraya” sergisi devam edecek.

-Sabancı Müzesi’nde geçtiğimiz yüzyılın en önemli sanat akımlarından olan ve bugüne etkisi devam eden ZERO akımını işleyen “ZERO: Geleceğe Geri Sayım”sergisi yer alıyor. Bu geniş sergi eğitim programları ve söyleşilerle birlikte
10 Ocak 2016’ya dek sürecek.

-Contemporary İstanbul kasım ayında şehri sanatla buluşturacak. Fuarda yine çok sayıda galeri Türkiye’den ve dünya sanatından öne çıkan eserleri izleyici önüne çıkaracak. Bu yıl 10’uncu kez gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul, 12-15 Kasım tarihlerinde sanatseverleri bekliyor.

-İstanbul Modern, 14. İstanbul Bienali sonrasında çevre konulu bir sergi ağırlayacak. “Habitat” başlıklı sergi doğa ve sürdürülebilirlik üzerine. 22 Aralık 2015-15 Mayıs 2016 arasında sürecek sergide Ali Taptık, Barbaros Kayan, Beril Gür, Çağlar Kanzık, D. Şenay Martinova, Görkem Ergun, Gündüz Kayra, Kerem Ozan Bayraktar, Kürşat Bayhan, Neslihan Koyuncu, Oğuz Karakütük, Serkan Taycan ve Zeynep Beler’in eserleri yer alacak.

MÜZİK

Sonbahar albümleri

Mehmet Tez

-Gorillaz 2016’da yeni bir albümle karşımızda olacak. Damon Albarn şu ara “Everyday Robots” isimli solo albümünün turnesinde ancak turneden sonra yoğun olacak. Gelecek yıl içinde Gorillaz’ın bir albüm planladığını açıkladı Albarn. Bu, 2011’den bu yana grubun ilk albümü olacak. Damon Albarn çok yönlü, çok gruplu projeli bir müzisyen. Diğer gruplarında neler olacak onu da söyleyeyim. The Good The Bad and The Queen’de yeni besteler hazırmış. 2016’da kayıtlar gelebilir. Blur’de ise yeni bir kayıt ya da albüm görünmüyor.

-Lana Del Rey “Honeymoon” isimli yeni albümünü 18 Eylül’de yayımlayacak. 2014 tarihli “Ultraviolence” The Black Keys’den Dan Auerbach’ın prodüktörlüğünde kaydedilmiş ve iyi eleştiriler almıştı ancak liste başarısı zayıf oldu. Lana Del Rey bu albümle hit şarkı peşinde.

-Adele’in hayranı çok. Bir süredir bekledikleri yeni albüm kasımda geliyor. Damon Albarn, Pharrell, Danger Mouse ile çalışma kararı almıştı Adele, listeleri sarsan hitlerinin yapımcısı Paul Epworth yerine. Sonuçları göreceğiz hep birlikte.

Grimes star olmaya oynayacak

-Indie popun en iyi çıkış yapan isimlerinden biri Grimes (Claire Boucher) olmuştu. 2012 tarihli “Visions” albümü indie-alternatif radyolardan eksik olmadı. Ekimde gelecek yeni albümü tek başına Los Angeles’ta kaydetti Kanadalı şarkıcı. Duyumlarımız bu sefer star olmaya oynayacağı yönünde.

-EDM (Electronic Dance Music) denen dünyanın gözdelerinden biri şu anda Disclosure. İngiliz kardeşler Guy ve Howard Lawrence, Weeknd, Lorde gibi isimlerden vokal desteği aldı. Albüm eylül sonu, ekim başında piyasada olacak.

-Chris Cornell yeni albümü “Higher Truth”u bu ay içinde yayımlayacak. Brendon O’Brien ile kaydedilen albümün akustik bir sound’u olacak. Kendi deyişiyle Bruce Springsteen’e ve Nick Drake’e öykünmüş Cornell.

-David Gilmour’un “Rattle That Lock” isimli yeni albümü bu ay yayımlanacak. Albümde 2008’de hayatını kaybeden Pink Floyd üyesi Wright’a yazılmış “A Boat Lies Waiting” adlı bir şarkı da bulunuyor. Gilmour’un dokuz yıldan bu yana ilk yeni kayıtları bunlar.

Justin Bieber büyümeye çalışıyor

-Justin Bieber büyüdü
ya da büyümeye çalışıyor. Ekimde yayımlanacak albümü Skrillex ve Diplo destekli. Kanye West de yer alacakmış. Medyaya malzeme bol. Albümden “What Do You Mean” adlı şarkı şu ara her yerde.

-Keith Richards 1992’den bu yana ilk solo albümüyle geliyor. Elbette rock, biraz soul etkiler hissedilecek albümde. Bakalım TheRolling Stones gitaristi bize ne sürprizler hazırladı?

-Duran Duran’in “Paper Gods” isimli albümü yine sonbaharda piyasaya çıkacak önemli çalışmalardan. Albümün prodüktörleri arasında yer alan Mark Ronson ve Nile Rodgers isimleri heyecan verici. Mark Ronson şu an piyasadaki en şahane pop prodüktörü olabilir. Nile Rodgers ise Daft Punk’ın “Random Access Memories” albümüyle yakaladığı ikinci baharını içinde Avicii dahi bulunan pek çok pop albümüne katkı saplayarak değerlendiriyor. Güzel albüm olur.

-Babalardan New Order bu ay sonuna doğru yeni bir albümle karşımıza gelecek. Iggy Pop ve The Killers’dan Brendan Flowers albümden iki isim.

-Eagles of Death Metal’in “Zipper Down” isimli yeni albümü ekimde bekleniyor.

-Deerhunter yeni albümünü 16 Ekim’de piyasaya çıkaracak.

Sonbahar konserleri

-EDM sevenler için 16 Aralık tarihi not edilsin. Swedish House Mafia’dan Axwell ve Sebastian Ingrosso Life Park’ta yer alacak.

-Mark Ronson ve Roisin Murphy, 19 Eylül’deki Superga Presents People of İstanbul etkinliğinde sahneye çıkacak. Güzel olur.

-29 Ekim’de Babylon’da Squarepusher var. İngiliz elektronik ortamlarının en sofistike kişiliklerinden biridir kendisi. Kaçırılmamalı.

KİTAP

Polisiyeden biyografiye...

Gülden Öktem

-Yeni sezon kitapları birbiri ardına kitapçı raflarına yerleştiriliyor. Hakan Bıçakcı’nın “Hikayade Büyük Boşluk Var”ve Ahmet Büke’nin “İnsan Kendine de İyi Gelir” kitapları çoktan okuruyla buluştu bile.

-Eylül ayında yayınevleri “start”ı verdi, ekim ayının ilk günlerinde Metis Yayınları, Nilüfer Göle’nin “Gündelik Hayatta Avrupalı Müslümanlar”ını çıkarmaya hazırlanıyor. İletişim Yayınları ise Vedat Özdemiroğlu’nun “60 Yazıda Cümle Alem” ve Ercan Kesal’ın “Nasipse Adayız” kitaplarını ekimde basacak.

Kasımda kitap fuarı

-Kasım ayı İstanbul’da kitap fuarı demek... Yayınevleri de bir taraftan fuar için harıl harıl çalışmaya devam ediyor. 34. İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlar, Doğan Kitap etiketiyle Zülfü Livaneli’nin Yaşar Kemal’i anlattığı “Yaşar Abi”sini, Nermin Bezmen’in“Yeni Roman”ı, Gülse Birsel’in “Memleketi Ben Kurtaracağım”kitabını edinebilecekler. Yayınevi aralık ayında Haruki Murakami’nin “Men Without Women”ını basacak.

-Önümüzdeki üç ay içinde Yapı Kredi Yayınları’nın okurla buluşturacağı kitaplardan biri, Tomris Uyar’ın Elele dergisindeki yazı ve söyleşilerinden oluşan “Aşkın Yıpranma Payı”. Everest Yayınları’nın yeni sezonda kitap kurtlarına iki müjdeli haberi var: Ayşe Kulinve Ahmet Ümitromanları. Ayşe Kulin’in “Tutsak Güneş”i ekim ayında çıkacak. Ahmet Ümit’in İttihat ve Terakki’yi anlattığı yeni romanı aralık ayında raflarda olacak. Can Yayınları’ndan önümüzdeki üç ay içinde Ferzan Özpetek’in ve Sibel K. Türker’in yeni romanları çıkacak.

Yurt dışında da bunlar var

-Tolkien efsanesi ve geride bıraktıkları hâlâ okurunu heyecanlandırıyor. Tolkien’ın daha öğrenciyken kaleme aldığı“The Story of Kullervo”ekim ayında Amerika’da okuruyla buluşacak. 2004’te hayatını kaybeden Stieg Larsson’un “Millenium” serisi, David Lagercrantztarafından sürdürülüyor. “The Girl in the Spider’s Web”bu aydan itibaren Amazon’dan edinilebilir.

TİYATRO

Yeni sahneler, yeni ekipler, renkli oyunlar

Asu Maro

-Ülkede renklerin solduğu günlerden geçiyoruz ama bizi çok renkli ve çok sesli bir tiyatro sezonu bekliyor. Yeni açılan sahneler ve kurulan ekiplerle birlikte... Bunlardan biri Mam’Art Tiyatro. İnsanın en vahşi ve çirkin taraflarını ortaya döken Neil Labute’un “Özel Kadınlar Listesi”ile perde açıyorlar. Dot ekibinden Pınar Töre çevirmiş, Tuğrul Tülek sahneye koyuyor. Beste Bereket, Başak Daşman, Hülya Gülşen, Feri Baycu Güler ve Deniz Karaoğlu oynuyor. Sezonun merakla beklenenlerinden.

-Savaş, iç savaş, mültecilik bu sene sahnelerde en çok göreceğimiz temalar. Dot’un Kanyon’daki sahnesindeki ilk yeni oyunu “Midwinter” (Zinie Harris) gibi. Murat Daltaban uzun süredir çalışıyor reji üzerinde. Bir sürpriz de Daltaban’ın uzun bir aradan sonra tek kişilik bir oyunla yeniden sahneye çıkacak olması.

Gündeme cuk oturuyor

-Ekip Tiyatrosu’nun Cem Uslu’nun yönettiği, David Greig imzalı “Avrupa”sı gündeme cuk oturuyor. 90’lar Avrupa’sında bir sınır kasabası... İç savaştan kaçmış mülteciler, yükselen ırkçılık, her boşluğu ustaca değerlendiren faşizm...

-Pürtelaş Tiyatro, Nick Payne’in “Constellations”adlı oyununu hazırlıyor. Organik bal üreten bir adamla, kuantum araştırmaları yapan bir kadını anlatan oyunda Damla Sönmez ile Deniz Karaoğlu oynuyor. Yönetmen Tamer Can Erkan.

-10’uncu yılını kutlayan Biriken de çok merak edilesi bir proje hazırlığında: İsimlerinin esin kaynağı olan şiirin sahibi Gülten Akın’ın eserlerinden bir performans. Şiirleri Meral Çetinkaya’dan dinleyeceğiz.

Tekindor’dan Arthur Miller

-Semaver Kumpanya Melih Cevdet Anday’ı 100’üncü doğum yılında “İçerdekiler”oyunuyla anacak. Serkan Keskin, Tülin Özen ve Mustafa Kırantepe oynuyor.

-Usta yönetmen ve oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu D22’de “Aslan Asker Şvayk”ı, Destar’da Pelin Temur’un yazdığı “Dil Kuşu”nu sahneleyecek. “Dil Kuşu”nda Tülin Özen oynuyor.

-Oyun Atölyesi perdesini Arthur Miller’ın “Köprüden Görünüş”ü ile açıyor. Reji “Kim Korkar Hain Kurttan”ın başarılı genç yönetmeni Hira Tekindor’a ait. Bülent İnal da oynuyor oyunda. Sahne tasarımını da Zerrin Tekindor yapıyor.

SİNEMA

Seyirciyi mıknatıs gibi çekecek filmler

Nil Kural

-Yeni sezonun gözdeleri kendilerini göstermeye başladı. Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkan Tom McCarthy’nin yönettiği, bir grup gazetecinin Katolik papazların çocuk istismarı skandalının boyutlarının genişliğini kahramanca ortaya
çıkardığı “Spotlight” takdir topladı. Bu film kendinden
sezon boyunca söz ettirecek.

-Cannes’dan gelen iki filmin ismini çok duyacağız. Biri Todd Haynes’in iki kadın arasındaki aşkı konu edinen, başrollerini Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın paylaştığı filmi “Carol”. Diğeri ise Yabancı Dilde Film Oscarı’na güçlü bir aday olabilecek, izleyicisini allak bullak eden, Auschwitz kampında geçen Macar yapımı “Son of Saul”.

Edward Snowden ve Steve Jobs perdede

-Bilimkurgu türünde Matt Damon’ın başrolünü üstlendiği, ünlü yönetmen Ridley Scott’ın yönettiği “The Martian”heyecanla bekleniyor. Quentin Tarantino yeni filmi “The Hateful Eight”te yönetmenin geniş hayran kitlesini memnun edebilir.

-İki biyografi filmi Hollywood’un gündeminde, yakında izleyicinin de gündemine gelecek. Biri Edward Snowden’ı Joseph Gordon Levitt’in canlandırdığı “Snowden”. Diğeri ise Michael Fassbender’in Steve Jobs’ı canlandırdığı, yönetmenliğini ise Danny Boyle’un üstlendiği “Steve Jobs”.

-Yerli filmler arasında, Venedik’te yarışan Emin Alper’in yeni filmi “Abluka” alkışı hak ediyor. Politik metniyle gösterime girdiğinde de ses getireceğine şüphe yok.

Hikaye Yılmaz Erdoğan’ın

-Ana akım sinemada, hikayesi Yılmaz Erdoğan’a ait, Meltem Bozoflu’nun yönettiği “Dedemin Fişi”ve BKM’nin yönetmenlerinden Ozan Açıktan’ın imzasını taşıyan; Ozan Güven, Meryem Uzerli, Belçim Bilgin ve Okan Yalabık’ın rol aldığı oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken “Annemin Yarası” öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber