Geri Dön

Memur bey, pardon hanım!

Memur bey, pardon hanım!

Memur bey, pardon hanım!Memur bey, pardon hanım


Son günlerde İstanbul’un ana arterlerinde yaşları 20-24 arasında değişen, şık üniformaları ve makyajlarıyla bir mankenden farksız kadın polislerle karşılaşırsanız, şaşırmayın. Çünkü İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü kadın sürücü sayısındaki artış ve turizm sezonuna girilmesi nedeniyle Trafik Denetleme Şubesi’ne 134 kadın polis memuru atadı. Terörle mücadele, pasaport, yabancılar, asayiş şube, arşiv gibi birimlerin büro hizmetlerindeki görevlerini bırakıp İstanbul’un ana cadde ve önemli kavşaklarına çıkan kadın memurlar iki aydır görev başında. Uygulamanın meyveleri de yavaş yavaş toplanıyor.

Değişik birimlerden Trafik Şube Müdürlüğü’ne atanan 134 kadın trafik polisinin en büyüğü 24 yaşında. Kadın polisler, sabahın erken saatlerinde kalkıyor, üniformalarını giyiyor, makyajlarını yapıyor ve görevli olduğu şubeye geliyor. Telsizlerini alıyor ve meslektaşları erkek memurlarla devriye araçlarına biniyor. Saat 08.30 sularında ise trafik kaosunun yaşandığı cadde ve meydanlara iniyor. Buralarda iki saat süreyle trafiği yöneten kadın polisler güler yüzleri, sakin tavırlarıyla dikkat çekiyor. Günde üç saat ise polis aracında ekip görevi yapıyorlar.

Günde 4 saat nokta, geri kalan zamanlarda ise devriye gezen kadın polisler, kentte yaşanan trafik sorunlarını ise şöyle sıralıyor: "Yayalar çoğunlukla ışık ihlalinde bulunuyor, sürücülerin birbirine saygısı yok, otopark sorunu var, ticari araçlar uygunsuz yerde yolcu indirip bindiriyor, aşırı hız yapanlar oluyor, sürücülerin çoğu sarı ışığın ne anlama geldiğini bilmiyor. Kent içinde ya da sahil yolunda sınırı yüksek tuttuğumuz halde ceza kestiğimiz için bize kızanlar oluyor."
Beşiktaş’ta görev yapan bir kadın polis memuru ana cadde üzerinde duran taksi sürücülerinden yakınarak "Kendileriyle resmen köşe kapmaca oynuyoruz. Onları yakalayıp ceza kesmek için başka bir taksiyi durduruyor, takip ediyoruz" diyor.

Kadın trafik memurlarının kavşaklarda erkeklere oranla daha faydalı olduğunu belirten Trafik Denetleme Şube Müdürü Can Ünal "Çeşitli şubelerden gelen 134 bayan memurumuzu haftalık temel eğitimden geçirdik. Sonra da trafiğin yoğun olduğu önemli kavşaklara verdik. Uygulamaya yaklaşık iki ay önce başladık. Trafiğin akışı çözüldü ve sürücülerin memurlara bakış açısı değişti. Özellikle erkek sürücüler, karşılarında kadın görünce daha kibar ve saygılı davranmaya başladılar. Görünüm itibarıyla da iyi oldu. Bu uygulama kış boyunca da sürecek. Kadın trafik polisi sayımızı ileride artıracağız. Vatandaşlarımız da memnun, şu ana kadar olumsuz bir şey gelmedi" diye konuştu.

Memurlar kadın olunca başlarından da bin bir türlü olay geçiyor. Kadın polisleri ana arterlerde gören erkek sürücülerin bazıları onlara gülümseyerek el sallıyor. Sözle tacizde bulunmaya cesaret edemeyen bazı sürücüler "harikasınız" tarzında el hareketi yapıyor. Trafik kurallarını ihlal eden erkek sürücüler durdurulduklarında karşılarında kadın trafik polislerini görünce sert tartışmalardan ve itirazlardan da kaçınıyor. Kadın polisler, erkek sürücülerin kendilerine kadın sürücülerden çok daha nazik davrandığını söylüyor.

Kadın trafik polisler sayıları giderek artan kadın sürücülerin rahat etmesi amacıyla cadde ve bulvarlara indi ama bu uygulama beklenen sonuçları vermedi. Polis memurları, kadın sürücülerin erkeklere oranla daha agresif ve tartışmaya yatkın olduğunu açıklıyor.
Bağdat Caddesi’nde görevli olan kadın trafik polisleri kuralları ihlal eden kadın sürücüleri durdurduklarında yaşadıklarını şöyle dile getirdi: "Ceza kesmek için durdurduğumuzda itirazları hakaretlere bile dönüşüyor. Çoğu agresif oluyorlar. Sanırım bayanız diye bize sert tepki gösterebiliyorlar. Oysa onların rahatı ve güvenliği için sokaklardayız ve görevimizi yapmaya çalışıyoruz."
İlginç soba görenleri şaşkına çeviriyorTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Erzurumlular Derneği’ne ait çay bahçesinde iş yeri çalışanlarının projesini çizerek keşf ettiği soba, görenleri şaşkına çeviriyor. Hem elektrik hem de kömürle çalışan soba, içerisine dizayn edilmiş semaver ve kuzine ile birden çok işlev görüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber