Geri Dön

Mışıl mışıl uyku için sabırlı olun

Anne-babalar ağlayarak uyanan çocuklarını uyutmak için oyun oynar, mama verir ve son çare olarak da bebekleriyle yataklarına geri dönerler. Oysa uzmanlara göre çocuğun yanında iki dakikadan fazla kalmayıp ağlamanın kendiliğinden durmasını beklemek gerek

Mışıl mışıl uyku için sabırlı olun

Bazı bebekler geceleri sık sık ağlayarak uyanır ve uykuya anne-babalarının yanında devam etmek ister. Ebeveynler de genellikle bu gözü yaşlı misafiri yataklarına kabul eder. Çocuk yetiştirme konusunda uzman kişiler çocukla uyumak ne kadar güzel olursa olsun anne ve babaların onların bu isteğine hayır diyerek çocuklarını kendi odalarında uyumaya alıştırmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.
Bebeklerin dört aylık olduktan sonra geceleri sık sık uyanıp sonra yeniden uykuya dalmaları olağandır. Anne ve babalara düşen, bu normal davranış karşısında bebeğin yanına gitmeyip onun kendiliğinden uykuya dalmasını beklemektir. Bu, kulağa zor gelse de çocukların geceleri bilinçli olarak anne-babayı görmek için ağlamalarını engeller.
Çocuğunuzun ağlaması 10 dakikadan fazla sürüyorsa yanına gidin ve ona sakin bir ses tonuyla her şeyin yolunda olduğunu söyleyin. Odada iki dakikadan fazla vakit geçirmemeye dikkat edin ve avutmak için ona mama vermeyin. Bu, bebeğinizin yeme düzenini bozacağından başka problemlerin doğmasına neden olabilir.
Oyun oynamayın,
mama vermeyin
Anne-babaların başvurduğu yanlış yöntemlerden biri de uykusu gelene kadar bebekle oyun oynamaktır. Bu bebeğin oyun ve uyku saatlerini birbirine karıştırmasına neden olur ve gece yarısı sırf oyun oynamak için uyanmak isteyebilir. 


UZMANLAR

“Uykusunu alamayan çocuk huysuzlaşır”
Dr. Recep Ergun Gürsoy (Medical Park)

Bebek ona ayrılan odada uyumalıdır. Loş bir gece lambası bebeğin daha rahat uyumasını sağlar. Çocuklar anne ve babalarıyla uyumayı çok sevseler de, anne-babalar onlarla yatmak için ısrar eden çocuklarını odalarına geri götürmeli ve ancak hafta sonlarında beraber uyumalıdırlar. Bu durum beraber uyumanın alışkanlık yerine ödül olarak algılanmasını sağlar.
Uyku, çocukların büyümesinde önemli rol oynar. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık 18 saati uykuda geçer. Altıncı aya gelindiğinde ise uyku süresi azalmaya başlar. 1 yaşındaki bir çocuk gündüz 2,5 saat,  gece 11 saat uyumalıdır. Ailelere düşen görev, çocuğun bu süreyi tamamladığından emin olmaktır çünkü gece uykusunu alamayan çocuklar bunu gündüz tamamlamaya çalışır, geç uyanır, yemek düzeni bozulur ve huysuz olurlar. 

“Çocuğunuzu yanınızda yatırmak, uyku sorunlarına yol açabilir”
Dr. Ebru Gözer (Anadolu Sağlık Merkezi)

Uyku problemlerinin altında idrar yolu ve kulak enfeksiyonları ya da diş çıkarma gibi önemli tıbbi sorunlar yatabilir. Böyle sorunlar olmadığı halde de uyku zorluğu çeken çocuklar vardır. Gün içinde anne-babasını yeterli derecede görmeyen ya da stresli ortamlarda bulunan çocuklar geceleri huzursuzlaşabilirler. Bu gibi durumlarda yanına gidilmeli ve çocuk mutlaka kendi odasında sakinleştirilmelidir.
Anne-babasıyla yatmak isteyen çocukların odalarında kalmaları için ilgilenebileceği obje ya da oyuncaklar kullanılabilir. Çocuk ağlayarak anne-babanın yatağına gelmek istese de biraz görmezden gelmek yani kendiliğinden ikna olmasını beklemek gerekebilir. Bu, çocuğu ebeveyn bağımlılığından vazgeçirmeye yarayan bir süreçtir ve olası uyku sorunlarını engeller.

“Büyüme hormonu en çok uyku sırasında salgılanır”
Dr. Tarkan İkizoğlu (Acıbadem Hastanesi)

Çocuklar stres altındayken gece uykudan kalkıp ebeveynlerinin yanına gelebilirler. Bence alışkanlık haline gelmediği müddetçe ayda bir-iki defa çocuğunuzun yanınızda uyumasında sakınca yok. Gece uyanan çocuklar anne ve babalarının yanlarında olduğunu bilmek isterler, bu nedenle sakin ve şevkatli bir tavır sergileyip güvende olduğunu hissettirin. Kitap okumak, beraber müzik dinlemek veya ılık bir içecek çocuğu sakinleştirerek uykuya geçişini kolaylaştırır.
5 yaşın altında bir çocuğun 10-11 saat, 5-10 yaşındakinin 9-10 saat, 10 yaşından büyüklerinse 8-9 saat uyuması gerekir. Büyüme hormonu en yoğun uyku sırasında salgılandığı için anne-babalar çocuklarının yeterince uyuduğundan emin olmalıdırlar. 


Minikler için


Doğallıktan yana annelere
Türkiye’de de satılmaya başlanan Earth Mama Angel Baby ürünleri kimyasal koruyucu, yapay boya ve parfüm içermiyor. Bitki çayından kreme, bakım ürünlerinden masaj yağına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan marka doğal bakımdan yana olan anneler
için ideal. 

Yeni kitap serisi
Annie Auerbach’ın “Gamsız İkizler” isimli kitap serisinin birincisi Remzi Kitabevi’nden çıktı. 7-12 yaş arası çocuklara hitap eden kitapta Zırtlak ve Pırtlak kardeşlerin maceraları anlatılıyor.

Parti zamanı
-Rainbow Kids Oyun ve Eğlence Merkezi, 8-15 yaş arası çocuklar için karaokeli, kostümlü ve özel temalı doğum günü partileri düzenliyor. Çocuklar partinin tadını çıkarırken büyükler de merkezin Boğaz manzaralı kafesinde vakit geçirebiliyorlar. 

Çocuklu ailelere
-Develi, çocuklu ailelerin yemeklerini rahatça yiyebilmeleri için özel eğitimli ve sertifikalı eğitmenlerin görev aldığı çocuk odasını Ataşehir şubesinde hizmete soktu.
-Mobilya kenti Masko çocuklu ailelerin daha rahat alışveriş yapabilmeleri için
150 metrekarelik bir alana yayılan ve uzman pedagogların görev yaptığı Çocuk Eğlence ve Bakım Evi’ni açtı. Oyun odaları ve yiyecek-içecek alanları bulunan ev, sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sportmen çocuklara
Kemer Golf&Country Club’ın çocuklara özel golf dersleri yeni bir spor öğrenmek isteyen minikler için ideal. Dersler bugün ve yarın saat 14.00, 15.00 ve 16.00’da.

Stil sahibi çocuklara
-Diesel Kids’in 50’lilerden esinlenilerek hazırlanan ilkbahar-yaz koleksiyonundaki elbise, tişört, etek ve jean’lerde canlı renkler ve çiçek desenleri kullanılmış.
-Marks&Spencer’ın ilkbahar-yaz çocuk koleksiyonunda kız çocukları için klasik beyaz işlemeli elbiselerle eskitilmiş görünümlü jean’ler, erkekler içinse desenli jeanler ve kurukafa baskılı sırt çantaları var.

23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber