Geri Dön

Saatleri modaya ayarlayın

Şimdi önemli olan saatinizin kaçı gösterdiği değil ne renk olduğu ve ne koktuğu!

Saatleri modaya ayarlayın

Bu yaz stil sahibi olduğunuzu göstermenin yolu saat farkından geçiyor. Yani artık klasik renklerdeki sıkıcı kol saatlerinizi rafa kaldırabilirsiniz. Çünkü rengarenk saatlerin; pembesi, moru, yeşili, su geçirmezi hatta kokulusu bile var!
Örneğin, D&G ve Moschino gibi saatlerinin yaratıcısı Binda’nın ürettiği Hip Hop saatlerinin kadranları ve kayışları ayrı ayrı satılıyor. Bir tane kadran alıp onu 20 farklı renkteki kayış seçeneklerinden istediklerinizle eşleştirebiliyorsunuz. Saatlerin fiyatı 59, yedek kayışların fiyatı 16 TL. Ama bu saatlerin tek özelliği renkleri değil, kokuları. Kayışlar yaz günlerine yakışacak limon, çiçek gibi kokularla üretilmiş.
Aslında rengarenk plastik saatlerin çocukların tekelinden çıktığı ilk dönem 80’lerin ortalarına denk geliyor. O yıllarda Swatch markasının renkli modelleriyle birlikte altın, gümüş ya da koyu renklerdeki deri kayışlı kol saatlerinin hükümdarlığı sona ermişti. Ve insanlar saatleri sadece zamanı kollamak için değil birer moda objesi olarak eğlence için de satın almaya başladılar. 90’larda Casio’nun G-Shock serisini piyasaya sürmesiyle renkli saatlerin popülerliği iyice arttı. Şimdi renkli saatleriyle meşhur her iki marka da eski popüler günlerine geri dönüyor. Swatch’un “Plastik Krono” adını verdiği yeni koleksiyonunda cıvıl cıvıl renkler var ve fiyatları 189 TL. Markanın bir diğer renkli serisi olan Colour Codes’da ise saatlerin görünümleri biraz daha sade. Swatch, bu serideki ürünlerden Türkiye’de saatte bir
tane satıldığını söylüyor.

90’ların saatleri yeniden
Su geçirmezlikleri ve sağlamlıkları ile 90’lı yıllarda birer hava atma nesnesi olan G-Shock saatler de bu yaz tekrar popüler oldular.
Bu arada üst üste bir kaç kol saati takma trendinin de hızla yayıldığını hatırlatmakta fayda var. Farklı ülkeler arası gün aşırı seyahat eden insanların saat farkı yüzünden başvurdukları bu yöntem son zamanlarda Avrupa’da çok sık seyahat ediyormuş izlenimi vermeye çalışan insanlar tarafından çok tutuldu.

Michelle Obama bu modayı yayanlardan
Renkli saatlerin son yıllarda büyük çıkış yakalamasına sebep olan asıl marka Toywatch. Rengarenk plastik saatler adı üstünde oyuncak gibi görünüyorlar ama aslında oldukça sağlamlar. Stiliyle çok konuşulan ABD first leydisi Michelle Obama da geçtiğimiz yaz mor renkte bir Toywatch saat takarak hem bu trende hız kazandırmış hem de first leydi stilinin sıkıcı olmak zorunda olmadığını bir kez daha göstermişti. Adidas ve Nike da spor için kullanışlı su geçirmez, dayanıklı renkli saatler üreten markalar.
Bu kadar hızla ilerleyen bir trendden moda tasarımcıları ve lüks markalar da geri kalmadı elbette. Marc Jacobs, Michael Kors ve Donna Karan lüks marka ile eğlenceli saatlerin çizgisini birleştirenler oldu.

Birkaç tane üst üste
Too Late dijital saatler bileklik gibi görünüyorlar. Bu saatleri de üst üste takmak çok moda.

Kokulu saatler
Hip Hop marka saatler sadece renkli değil aynı zamanda kokulular.

Hem dijital hem renkli80’li yıllardan geri gönen bir diğer saat trendi de dijital saatler. Timex’in hem dijital hem de renkli olan 80’ler serisindeki saatler de tekrar piyasaya sürüldüler. Retro sevenler için ideal olan bu saatler Türkiye’de Beymen Blender’da satılıyorlar. Beymen Blender’da satılan bir başka renkli saat markası da Nixon.

Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber