Geri Dön

Âşıklar için 34 romantik mekan

Eğer âşık olup da “Sevgilimi nereye götürsem?” diye bir türlü karar veremiyorsanız yazar Attilla Birkiye size 34 romantik mekan öneriyor

Âşıklar için   34    romantik mekan

Atilla Birkiye’nin “İstanbul’da Âşıklar İçin Buluşma Yerleri” adlı kitabı birkaç gün önce Özgür Yayınları’ndan piyasaya çıktı. Bugüne kadar İstanbul’da vakit geçirdiği 34 mekanı bir kitapta toplayan Birkiye, özellikle âşıklara gidecekleri yerler konusunda önerilerde bulunuyor. “Tabii ki sadece 34 değil, 1034 romantik buluşma noktası var İstanbul’da.
Ancak ben, benim için çok önemli olan, anılarımın saklı olduğu yerlere yer verdim” diyen yazarın en favori mekanlarından biri Pierre Loti. Kitapta, bir zamanlar büyük ilgi gören ancak artık “yerinde yeller esen” buluşma noktaları da yer alıyor...

Neden 34 mekan seçtiniz?
İstanbul’un plakası diye 34 rakamını seçtim. İşe Gezi Pastanesi ve Moda Teras ile başladım. Buralarda âşıkların buluşmalarını öneriyorum. Benim anılarım, edebi metinler, şiirler de var kitapta. Mesela Kuzguncuk’u anlatırken Nazım Hikmet’in “Kuzguncuk” adlı şiirine yer verdim. Bazı mekanları şiirlerle süsledim.

Bu mekanlar sizde anısı olan yerler mi?
Evet. Gittiğim yerleri kitaplaştırdım. Benim kentteki tarihimde geçmişi olan yerler buralar. Bir önceki romanım “İstanbul’da Aşktan İkmale Kalanlar”da yayınevi kitabın arkasına bir harita koymuştu. Yani “Bu kitap şu noktalarda okunsun” diye. Ben de bu fikri bu son kitabımla geliştirdim.

Mekanları neye göre seçtiniz? Manzaralı ya da bahçe içinde olmasına mı dikkat ettiniz?
Bu mekanlar kişisel seçimlerim. Salacak’ta karşınızda eski İstanbul’u görüyorsunuz. Taksim Gezi Pastanesi İstanbullular için çok önemli. Her mekanın bir hikayesi var. Bazı hikayeler benimle, bazıları karşı cinsle, aşkla ya da dostlukla ilgili.

“Pierre Loti Kahvesi’nin yeri benim için bambaşka”

Hâlâ gider misiniz buralara?
Tabii ki. Pierre Loti Kahvesi’nin yeri bambaşkadır. Çocukluğum orada geçti. Hocalarımız bizi çay içmeye hep oraya götürürdü. Salacak’taki Gümüş Büfe’de de eski İstanbul’u seyretmeyi severim. Ayrıca Arnavutköy’de Bahar Pastanesi, Aşiyan’daki Tevfik Fikret Müzesi en sevdiğim mekanlardan. Eskiden Tevfik Fikret Müzesi’nde ders çalışırdım.

Başka ne gibi anılarınız saklı bu mekanlarda?
Mesela Ara Kafe’de çok güzel kara kaşlı, kara gözlü bir garson kız çalışıyordu. Bir türlü adını öğrenememiştim. Onu daha sonra “Aşk İntiharın Peşinde” adlı romanıma koydum. Kız daha sonra kafeden ayrıldı ve izini kaybettim. Küçükçekmece’deki Taşköprü’nün de anısı var. Lise yıllarında üç arkadaş oraya gittik. Köprüden geçerken sağ tarafta tekneler dikkatimi çekti. Bir teknenin arkasında “Resmen Seni Seviyorum” yazıyordu, çok etkilendim. Dört-beş yıl önce Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders veriyordum ve sık sık Beşiktaş’taki Sahil Kafe’ye giderdim. “İstanbul’da Aşktan İkmale Kalanlar” adlı romanımı orada yazdım diyebilirim.

Kitapta başka neler var?İstanbul’da artık olmayan mekanlar da var. Mesela Boğaz’daki Emek Kahve ya da Galatasaray’daki Koyu Kahve artık yok. Oralarla da ilgili anılar, fotoğraflar ve mektuplara yer verdim. Bu mektuplar da yine İstanbul’la ilgili.


Atilla Birkiye’nin önerdiği mekanlar
1. Gezi / Taksim
2. Zeytin Ağacı / Nişantaşı
3. Mado / Levent
4. Sevgi Bahçesi / İstinye
5. Pierre Loti Kahvesi / Eyüp
6. Taşköprü / Küçükçekmece
7. Röne Park / Yeşilköy
8. Kartaltepe Parkı / Bakırköy
9. Basad Kafe / Bakırköy
10. Alman Çeşmesi / Sultanahmet
11. Sultanahmet Parkı / Sultanahmet
12. Seba Börek / Karaköy
13. Eski İskele / Kadıköy
14. Teras / Moda

15. Kahve Dünyası / Kalamış
16. Gümüş Büfe / Salacak
17. Vapur İskelesi / Üsküdar
18. Çınaraltı / Kuzguncuk
19. Hasırlı Büfe / Anadolu Hisarı
20. Sütiş / Emirgan
21. Tevfik Fikret Müzesi / Aşiyan
22. Bahar Pastanesi / Arnavutköy
23. Çaydanlık / Ortaköy
24. Sahil Kafe / Beşiktaş
25. Beltur Büfe / Kabataş
26. Kule Dibi / Galata
27. Simit Sarayı / Tünel
28. Kum Saati / Tünel
29. Ara Kafe / İstiklal Caddesi
30. Kaktüs / İstiklal Caddesi
31. Demir Kafe / İstiklal Caddesi
32. Pia / İstiklal Caddesi
33. İstiklal Kitabevi / İstiklal Caddesi
34. Tramvay Durağı / Taksim

Aleyna Tilki: Kliplerimdeki ayılar birçok ünlüden daha ünlü oldu!Genç popçu Aleyna Tilki, Instagram hesabından yine çok konuşulacak bir paylaşıma imza attı. Tilki, kliplerindeki ayıların birçok ünlü isimden daha ünlü olduğunu iddia etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber