Geri Dön
CumartesiTarlalar, ormanlar, denizler dikiyor

Tarlalar, ormanlar, denizler dikiyor

Defne Tesal’ın “Cam Kenarı” isimli sergisi bugün Artist Çukurcuma’da açılıyor. Sanatçının “diktiği” resimlerini 17 Mayıs’a kadar görebilirsiniz

Tarlalar, ormanlar, denizler dikiyor

Defne Tesal’ın bugün Galeri Artist Çukurcuma’da açılan sergisi “Cam Kenarı”nda, sanatçının “yolda olmanın, sessizce ilerlemenin ve geçen zamanın yansımaları” olarak nitelendirdiği çalışmaları yer alıyor. Sergideki resimler kumaş üzerine yün ve pamuk ipler kullanarak yapıldı. Tesal çalışmalarıyla ilgili olarak; “Tarlalar, ormanlar, şehirler, denizler, yollar dikiyorum. Hüznün, huzurun, kargaşanın, durgunluğun ve devinimin manzaraları... Şekillerini, renklerini, dokularını, kapladıkları alanları değiştiriyorum. Dikiş yönleri ile durağan, akışkan, dingin, hareketli, basit ya da karmaşık alanlar oluşturuyorum. Dikili alanı çevreleyen boşluk, manzaranın tümüne baktığımızı belirtiyor. Büyük bir alanın seçilmiş kısmına odaklanan bir kadraj değil, görüntünün bütünü” diyor.
Tesal bu sergi fikrinin bir kara yolculuğu sırasında oluşmaya başladığını belirtiyor, “Yolda olmak, sessizce yanımdan geçen görüntülere şahit olmak ve o sessizliğin içinde saatlerce kendi başıma kalabilmek,
yoldayken her şeyin değişken ve belirsiz
oluşu beni bu resimleri yapmaya yönlendirdi. Yapım sürecinde de aynen yolda gider gibi, benzer hisleri hissederek ve onları dikerek ilerledim” diyor.

“Hislerimin manzarası”
Tesal sergiye nasıl hazırlandığını da şu şekilde hatırlıyor: “Parmaklarım nasır olurken beynim de sınırlarını zorluyordu. Bir yandan da bütün süreç çok sakin ve sessiz ilerliyordu”. Dikiş tekniği ile kumaş üzerine yaptığı soyut manzara resimlerini ilk defa sergileyen sanatçı alacağı tepkileri çok merak ettiğini söylüyor.
Tesal’ın “hislerimin manzarası” diye nitelendirdiği resimleri 17 Mayıs’a kadar Galeri Artist Çukurcuma’da görülebilir. Sanatçı bundan sonraki çalışmaları için dokuma öğrenecek: “Henüz belirli bir projem yok ama dokuma öğrenmeyi düşünüyorum. Malzeme olarak yine ip kullanıp yeni işler üretmeyi planlıyorum.”

Dikiş tekniği ile kumaş üzerine yaptığı soyut manzara resimlerini ilk defa sergileyen sanatçı alacağı tepkileri çok merak ettiğini söylüyor.

Tesal: “Yoldayken her şeyin değişken oluşu beni bu resimleri yapmaya yönlendirdi.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler