Geri Dön
CumartesiTürk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor

Türk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor

Gemi yapım sanayimizin ekonomiye yaptığı katkılar yeterince bilinmiyor. Sektörün önemi nedeniyle bugün yine Yalova Altınova Tersaneler Bölgesi’ne değineceğim.

Türk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor

Yalova Altınova Tersane Bölgesi’ndeki 37 tesis geçtiğimiz iki yıl içinde 610 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirerek Norveç, Danimarka, Fransa, Kanada başta olmak üzere birçok ülkeye gemi satmayı başardı. Sektör sadece Yalova’da doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 17 bin kişiye istihdam sağladığından ülke ekonomimiz için de son derece önemli. Gemi yapım sanayimizin ekonomiye yaptığı katkılar yeterince bilinmiyor. Bunun nedenini lobi ve halkla ilişkiler eksikliğine bağlıyorum. Sektörün önemi nedeniyle bugün yine Yalova Altınova Tersaneler Bölgesi’ne değineceğim. 2004 yılında valiliğin öncülüğünde kurulan Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. günümüzde 37 tesisi temsil ediyor. YATGİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan sektörün deneyimli isimlerinden Şükrü Fazıl Uzun, gemi inşa sektöründe Türkiye’nin yolunun açık olduğunu belirtiyor. Ancak yabancıların Türk şirketlerinin verdiği teminat mektupları konusunda yaşattıkları ciddi sıkıntıya da dikkat çekiyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi ülkemiz bu sektörü ekonomik açıdan “stratejik” önemde kabul etmelidir.

Toplam 418 gemi ve tekne inşa edildi

Üretim, istihdam ve ihracat verimliliğiyle bunu hak ediyorlar. Örneğin 2008-2018 arasında sadece Yalova Altonova’da toplam 418 gemi ve tekne inşa edildi. Aynı dönemde 3 bin 997 deniz aracının bakım onarımları gerçekleştirildi. 2017-2018 yıllarında ülkemize 610 milyon dolara yakın döviz kazandırdılar. Gelecekte sene bazında 750 milyon dolar seviyesine çıkmayı hedefliyorlar. Ekmeğini denizden kazananlar toplumsal konularda da duyarlıdır. YATGİAŞ’ın Yalova’da yaptırdığı modern lise ve hastaneye yaptıkları katkılar kadar güreş takımları ile şampiyonlar çıkarmaları da takdire şayan. Örneğin U 23 Dünya Şampiyonumuz Buse Tosun.

Gelecek yıllarda onun izinden yürüyecek olan Derya Bayhan ve Aslı Tuğcu... Sözün özü Şükrü Fazıl Uzun “Avrupa’dan büyük talep var çünkü Türkiye dünya kalitesinde gemiler inşa ediyor. Tailor made yani müşterilerin isteklerine uygun gemiler yapıyoruz. Akdeniz, Baltık ve Kuzey Denizi için 600-700 kişilik kruvaziyer yolcu gemileri de revaçta. Bunlara sahip olmak isteyen şirketlerde tersanelerimize yönelmeye başladı. Türkiye’nin aşacağı uzun bir yol var lakin iyi gidiyoruz. Önümüz açık,” diyor. Gelecek yazım 27 Nisan Cumartesi günü. Esen kalın.

Kitap

Usta bir denizci olan Ali Boratav’ın geçtiğimiz günlerde okurlara sunulan “Mavi Yolculuk Rehberi” başlıklı eseri oldukça önemli. Gökova’dan Kekova’ya 450 koy ve mola noktası harita bilgileriyle sunuluyor. Denizler Kitabevi: (212) 249 88 93

Türk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor

Eğitim

Milli sporcularımızın uluslararası yarışmalara yelken eğitmeni ve kişisel gelişim uzmanı Melike Esra Karayel’in katkılarıyla yeni bir yöntemle hazırlanması hedefleniyor. Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu tarafından belirlenecek çalışmaların milli yelkencilerimizin antrenman programlarına eklenmesi halinde Türkiye Yelken Federasyonu önemli bir yeniliğe imza atmış olacak.

Lezzet

İstanbul Tuzla Viaport Marina’da bulunan Sancak Restoran Boşnak yemeklerine meraklı denizcilerin lezzet durağı gibi. Yolunuz düşerse tavsiye ederim. Telefon: (216) 585 65 65

Türk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler