Geri Dön

15 dakikada ateşkes

Normandiya Çıkarması’nın 70’inci yılı anma töreni adeta devletler arası zirveye dönüştü. Rusya lideri Putin ilk kez Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile bir araya geldi. 15 dakika süren görüşmeden ‘ateşkes çağrısı’ çıktı

15 dakikada ateşkes

Batılı liderler, Ukrayna krizi nedeniyle G7 zirvesinde kırmızı kart gösterdikleri Rusya Devlet Başkanı ile dün gerçekleşen Normandiya Çıkarması’nın 70’inci yıl dönümü anmasında ‘masaya oturdu’. Devletler arası zirveye dönüşen törende, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 25 Mayıs’taki seçimlerle Ukrayna’nın yeni devlet başkanı olan Petro Poroşenko ilk kez bir araya geldi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından öğlen yemeğine geçilmeden önce yalnızca 15 dakika süren görüşmeden “ateşkes çağrısı” çıktı. Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov görüşmenin içeriğine dair yaptığı açıklamada, “Putin ve Poroşenko, Ukrayna’nın güneydoğusunda gerçekleşen kan dökümüne son verilmesi ve hem Ukrayna silahlı kuvvetleri hem de fereral Ukrayna destekçilerine askeri operasyonları kesmesi için acil ateşkes çağrısı yaptı” dedi.

Merkel’e rol çaldırmadı
İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli anlarından biri olan Normandiya Çıkarması’nın yıldönümde operasyonda yer alan devlet liderleri Fransa’da toplandı. Anma töreninden bir gün önce Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande hem ABD Başkanı Barack Obama hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Hollande, aynı masaya oturmaya ikna edemediği liderlerle iki ayrı akşam yemeği yedi. İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Putin ile görüşürken toplantıların ana gündem maddesi Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ile yaşanan Ukrayna kriziydi.
Benouville Şatosu’nun bahçesinde çekilen toplu fotoğraftan sonra ise dünyanın beklediği görüşme gerçekleşti. Liderler yemeğe geçerken Merkel, Putin ve Poroşenko’nun bahçede bekleyerek 15 dakika süren bir görüşme yaptığı görüldü. Arabulucu rolünü fotoğraf karesine giren Merkel’e kaptırmak istemeyen Fransa, görüşme ile ilgili açıklama yapan ilk taraf oldu. AFP ajansına konuşan Fransız yetkililer, Putin ve Poroşenko arasındaki görüşmenin Hollande tarafından ayarlandığını söyledi. Yetkililer, iki liderin krizin tansiyonunu düşürmek için atılacak adımlar ve ateşkes ilan edilmesini görüştüğünü aktardı. Putin’in sözcüsü Peskov’dan gelen resmi açıklama ile de ateşkes çağrısı yapıldığı doğrulandı.

Obama ve Putin ‘yüz yüze’
‘Normandiya zirvesi’nde yaşanan bir diğer ‘barışma’ da Obama ve Putin arasında gerçekleşti. Öğle yemeği sırasında, Putin ve Obama’nın Ukrayna krizinden bu yana ilk kez yüz yüze görüşme yaptığı açıklandı. Beyaz Saray yetkilileri, görüşmenin resmi olmadığını ve 10-15 dakika sürdüğünü söyledi. Yemek öncesinde Obama ve Putin bir araya gelmemek için özen göstermişti.

Putin ve Obama kameradan kaçındı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna krizinden bu yana ilk kez Fransa’da yüz yüze görüşme yaptı. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın tüm çabalarına rağmen iki lider birlikte akşam yemeği yemeyi kabul etmedi. Putin ve Obama törende yan yana gelmekten kaçınırken bir arada yer aldıkları tek kare toplu fotoğraf çekimi sırasında çekildi.

‘ABD’ye borcumuzu asla unutmayacağız’

Müttefik güçlerinin Nazi Almanyası’na karşı Normandiya’ya çıkmasının yıl dönümündeki anmaya Avustralya, Yeni Zelanda, Hollanda, İtalya, İngiltere, Danimarka, Lüksemburg, Belçika, Polonya ve Kanada liderleri katıldı. Tören için ülkeye gelen ilk isim ise İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth oldu. Omaha plajına bakan Normandiya Amerikan Mezarlığı’nda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, yardıma gelen Amerikan güçlerine ithafen “Fransa, bu askerlere, ABD’ye olan borcunu asla unutmayacak” dedi. Hollande, Kızıl Ordu’ya da teşekkür etti.

'Martı'nın 18 yaş kuralına uyan yok... 14 yaşındaki genç kullanırken görüntülendiBeşiktaş'ta 'martı' olarak bilinen elektrikli scooter kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti. Bazı kuralları olsa da isteyen herkesin rahatlıkla kullanabildiği martılar zaman zaman trafikte tehlike oluşturuyor. Bazı martı sürücüleri trafikte hem kendi hem de diğer sürücü ve yolcuların canını tehlikeye atıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber