Geri Dön
Dünya30 yıl sonra ilk sıtma aşısı denendi

30 yıl sonra ilk sıtma aşısı denendi

Dünyadaki en ölümcül hastalıklardan biri olarak bilinen sıtmaya karşı geliştirilen aşı, dünyada ilk kez Malavi’de uygulandı

30 yıl sonra ilk sıtma aşısı denendi

Sıra Gana ve Kenya’da

Sıtma hastalığı, dünya çapında her yıl çoğunluğu çocuk 435 bin kişinin ölümüne yol açıyor. Sıtmaya karşı geliştirilen “RTS,S” adlı aşı, dünyada ilk kez Malavi’de denendi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gelecek haftalarda Gana ve Kenya’da da aşılara başlanacağı duyuruldu. Aşı, 2 yaşına kadar olan çocuklara uygulanıyor. Aşı üzerine çalışmalar 30 yıldır sürüyordu.

‘Bugün kutlama günü’

Hastalığın önlenmesi için aşının 4 kez uygulanması gerekiyor. Önce 3 ayda bir aşı yapılıyor, 4’üncü son doz ise 3’üncü aşıdan 18 ay sonra yapılıyor. Sürecin 2023’te bitirilmesi bekleniyor. Sıtmanın Afrika’da daimi bir tehdit olduğunu vurgulayan WHO Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti ise, “Bugün kutlama günü. Bu aşının sıtmanın gidişatını değiştireceğini öğrendik” dedi.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-10 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet