Geri Dön
Dünya32 mutasyonlu NU varyantı alarmı

32 mutasyonlu NU varyantı alarmı

Bilim insanları, koronavirüsün "aşırı derecede fazla sayıda" mutasyona uğramış bir varyantını tespit etti.

32 mutasyonlu NU varyantı alarmı

Şu ana dek 3 ülkede 10 kişide görülen varyantın, virüsün aşılar tarafından hedef alınan "çivi" proteininde mutasyona uğramış olması ve bağışıklık sisteminden bu nedenle kaçabilme riski endişe yarattı. Bununla birlikte, varyantın ne kadar bulaşıcı olduğu henüz net olarak belirlenmiş değil. İlk olarak Afrika ülkesi Botswana'da tespit edilen ve "Nu" adı verilen "B.1.1.529" varyantının çivi proteininde 32 ayrı mutasyon keşfedildi.

Aşıdan kaçabilir mi?

Botswana'daki ilk vaka 11 Kasım'da tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 3'e yükselirken varyant, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 6 kişide, Hong Kong'da da Güney Afrika'yı ziyaret etmiş 1 kişide görüldü. Bilim insanları, varyantın mutasyona uğrama sayısının yüksekliği ve bu mutasyonların çıkıntılı proteinde yoğunlaşması nedeniyle endişeli. Mevcut aşıların virüsü bu proteini hedef alarak etkisiz hale getirdiği, bağışıklık sistemi savunmasına yakalanmayarak aşıları etkisini azaltarak yeni Kovid dalgalarına yol açmasından korkuluyor. Londra Emperyal Koleji'nden virolog Tom Peacock, yeni varyantın ayrıntılarını bir genom paylaşım sitesine yüklerken, "Çivili proteinde son derece yüksek miktarda mutasyon görülmesi ciddi bir endişe sebebi olabilir" dedi. Peacock, Twitter paylaşımında da mutasyonları “korkunç” diye nitelendirirken, yeni varyantın yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı. Bulaşıcılık oranının henüz bilinmediğini vurgulayan Peacock, bu varyantın çok bulaşıcı olmayabileceğini de ifade etti.

 

İstanbul'a lodos şoku! Hızı 130 kilometreye çıktı, çatılar uçtuYurdun büyük bir bölümünde etkili olan lodos, hayatı olumsuz etkiliyor. İstanbul'da lodosun hızı 130 kilometreye çıktı. Kentte bir çok yerde çatı uçtu. Beylikdüzü'nde 130, Adalar'da 100, Boğaz çevresinde ise 80 km/saate kadar ulaştı. Esenyurt'ta bir binanın çatısı yoldan geçerlerin üzerine uçtu. Çatının altında kalan bir kişi ağır yaralandı. Yaralı ambulansla hastaneye kaldırıldı. İzmir'de ise etkili olan fırtına nedeniyle bir inşaattan düşen gaz beton parçaları, seyir halindeki aracın ve kaldırımdaki vatandaşın üzerine devrildi. Karşıyaka ilçesinde deniz taştı. Denizden taşan sular, sahil şeridindeki tramvay hattını da etkiledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler