Geri Dön

500 milyon hayvan can verdi

Avustralya’daki yangınlarda 10 milyon hektardan fazla yani yaklaşık Türkiye’nin sekizde biri kadar alan tamamen kül oldu. 25 kişi hayatını kaybetti. Hayvanlar açısından yangınların faturası ise korkunç: 500 milyondan fazla hayvan can verdi

500 milyon hayvan can verdi

Avustralya’da eylül ayında başlayan yangınların giderek şiddetlenmesi ‘mega yangın’ riskini gündeme getirdi. Avustralya’da normalde her yıl çıkan yangınlar yağmur mevsiminin gelmesiyle Mart ayına kadar bitiyordu. Ancak bu yıl yağmurlar, iklim değişikliğine bağlı şiddetlenen rüzgar nedeniyle yangınları söndürmeye yetmedi. Avustralyalı uzmanlar, New South Wales eyaletindeki yangınların, rüzgarın etkisiyle Victoria’daki alevlerle birleşerek bir ‘mega yangına’ dönüşebileceğini ifade ediyor. Yangının korlarının 10 kilometre uzağa taşınması ve alevlerin görülmedik hızla ilerlemesi nedeniyle hiçbir yer güvende değil.

Avrupa Orman Enstitüsü’nden yangın uzmanı Alexander Held, “Bir taraf çöl, bir taraf okyanus. Sonunda yanacak bir şey kalmayacak” dedi. Kontrol eşiği aşıldığında uçaklarla alevlere su atmanın faydasız olduğunu belirten Held, “Sanırım yağmurların gelmesi için dua etmekten başka çare yok” diye konuştu. Victoria Eyaleti Afet Bakanı Lisa Neville’e göre ise şimdiki yangınların söndürülebilmesi için mevcut yağan yağmurun en az 20 katına ihtiyaç var. Avustralya’da 8 milyon hektarlık bir alanı küle çeviren yangınların 25 kişi hayatını kaybetti. 2 binden fazla ev yıkıldı veya hasar gördü. Zararın 2 milyar avustralya dolarını aştığı belirtiliyor. Yangınlar kıtadaki çoğu nadir tür olan 500 milyon hayvanın da ölmesine neden oldu.

Koalalar ve papağanlar

Yangınlarda en çok etkilenen bölgelerden biri Kanguru Adası oldu. Adada 154 bin hektarlık alanın kül olduğu ifade ediliyor. Bilim insanları, birçok nesli tehlikede olan canlı türünün yaşadığı adada bu türlerin tehlike altında olduğuna dikkat çekiyor. Adada yaşayan ve 1990’larda koruma altına alınan siyah papağanların 400’e çıkan sayılarının yarısından fazlasının yangınlara telef olduğu belirtildi. Kanguru Adası’nın bir diğer sakinleri ise koalalar. Yangınlar nedeniyle 3’te 1’inin yani 25 bin koalanın yok olduğu tahmin ediliyor. Bir başka endişe kaynağı ise alevlerin Avustralya’ya özgü hayvanların yaşadığı yağmur ve okaliptüs ormanlarına da sıçramış olması. Daha önce bu ormanlarda yangın görülmüyordu.

Çavuşoğlu’ndan destek mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avustralya’ya destek mesajı gönderdi. Çavuşoğlu, Avustralyalı mevkidaşı Marise Payne’yi etiketleyerek Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Değerli dostum Payne, güzel ülkenizde kontrol altına alınamayan yangınlar beni ve halkımızı derinden üzüyor. Acınızı yürekten paylaşıyoruz. Bu korkunç afetle mücadelede ihtiyacınız olan her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

 

 

Veresiye yakıt vermeyince aracıyla ezdiAfyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde iddialar göre, bir şahıs girdiği akaryakıt istasyonunda kendisine veresiye yakıt vermeyen pompacı diye bilinen akaryakıt istasyonu görevlisini otomobille ezdi. Olayda otomobilin çarparak metrelerce havaya uçurduğu görevli iki bacağının birden kırılırken, yaşanan olay güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber