Geri Dön

500 yıllık sır!

Geçtiğimiz günlerde açık artırmaya çıkarılan, 16. yüzyıldan kalma bir kitapta anlatılanlar...

milliyet.com.tr

Özellikle ünlülerin sıkça başvurduğu plastik cerrahinin sanıldığı kadar "modern" bir uygulama olmadığı, açık artırmaya çıkarılan bir kitap sayesinde ortaya çıktı.
16. yüzyıldan kalma kitapta dünyanın ilk burun ameliyatlarına dair bilgiler bulunmakta.
"De Curtorum Chirurgia Per Insitionem" (Kusurların implantasyonla giderilmesi ameliyatı) adındaki kitabın, 1597 yılında Bologna Üniversitesi'nden Gaspare Tagliacozzi tarafından yazıldığı açıklandı.
Kitapta savaşta yara alan suratların düzeltilmesine dair operasyonlar anlatılıyor.
Latince yazılan kitaptaki resimlerde hastanın yaralı burnunun, kolunun üst kısmından bir deri parçasıyla birleştirilmesi de yer alıyor.
Ameliyattan sonra üç hafta boyunca özel bir düzenekle kolu dirseğinden bükülü halde, derinin burnuna oturmasını bekleyen hastanın, beş haftalık sürenin sonunda, derinin tamamen yerleşip, şekillenmesinin ardından burnuna tekrar kavuştuğu da resimlerle açıklanıyor.
Tagliacozzi'nin ölümünün ardından bu tür cerrahi müdahalelerin neredeyse 18. yüzyılın sonuna kadar tekrar uygulanmadığı belirtiliyor.
Açık artırmaya çıkarılan kitabın, 11 bin sterlin (yaklaşık 25 bin lira) karşılığında bir plastik cerraha satıldığı öğrenildi.

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet