Geri Dön
DünyaABD-AB arasında yeni kriz geliyor

ABD-AB arasında yeni kriz geliyor

Washington'ın Guantanamo'daki ikisi İngiliz 6 El Kaide sanığını askeri mahkemelerde yargılamaya hazırlanması, AB'nin tepkisini çekti

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana kullanılmayan askeri mahkemelerde ilk yargılanacak altı kişiden ikisinin İngiliz vatandaşı olması, AB'nin "tepkisinin" artmasına neden oluyor. AB Komisyonu, bu mahkemelerde yapılacak yargılamalar sonucunda idam cezası verilmesinin uluslararası toplumun ABD'yle dayanışma içinde olduğu uluslararası terörizm konusunda bölünmesine neden olacağı ve desteğin azabileceği uyarısında bulundu. Brüksel'in bu uyarılarının Washington tarafından dikkate alınma olasılığının oldukça düşük olması ve askeri mahkemeler önüne çıkacak tutukluların önemli bir bölümüne idam cezası verilmesi ihtimalinin son derece yüksek olması, AB'yi derin bir şekilde endişelendiriyor. ABD'nin en büyük destekçisi İngiliz hükümeti de, olası idam cezaları konusunda Washington'ı "Avrupa'dan gelen seslere kulak vermesi" konusunda uyarmaya hazırlanıyor.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından kimlikleri gizli tutulmasına karşın ABD Başkanı George W. Bush'un seçtiği ilk altı kişiden ikisinin İngiliz vatandaşları Moazzam Begg ile Feroz Abbasi, birinin ise Avustralya vatandaşı David Hicks olduğu belirlendi. Bush yönetimi, bu kişileri terör kamplarında eğitim görme, El Kaide'ye para sağlama, Usame bin Ladin'i koruma, terör ağına adam kazandırma gibi eylemlerde bulunmakla suçluyor. ABD - Avrupa Birliği (AB) arasında Irak nedeniyle bozulan ilişkilerde yoğun diplomatik temaslar sonrasında normalleşme sinyalleri gelmeye başlamışken, Washington'ın Guantanamo esirlerine ilişkin aldığı karar, ufukta yeniden kriz havasının belirmesine neden oldu. ABD'nin bu esirleri askeri mahkemelerde yargılayacak olması, AB'nin tepkisini çekti. Brüksel'den Washington'a gönderilen mesajda "Sakın idam cezası vermeyin" uyarısı yapıldı.

MSB bölgeden görüntü paylaştı! 4 odalı mağara bulunduIrak kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde başarıyla devam eden Pençe-Yıldırım operasyonunda son dakika gelişmesi yaşandı. Milli Savunma Bakanlığı, 'Irak kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-Yıldırım operasyonunda teröristlere ait 4 odalı bir mağara tespit edildi. Çelik kapı ile ayrılmış bir rehine odası da bulunan mağarada havan mühimmatı ve EYP’ler ele geçirildi.' denildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet