Geri Dön
DünyaABD Başkanı Biden'dan Afganistan mesajı

ABD Başkanı Biden'dan Afganistan mesajı

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'a insani yardımlar da  dahil olmak üzere, desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

ABD Başkanı Biden'dan Afganistan mesajı

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref  Gani ile Biden arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek Başkan Biden'ın,  ülkesinin çekilme sürecini tamamlamak üzere olduğu Afganistan'daki son  gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, iki liderin, "Taliban'ın mevcut saldırılarının, hareketin  çatışmaların müzakere ile çözülmesini destekleme iddiasıyla doğrudan çeliştiği"  konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

FON AYRILMASI SÖZ KONUSU

Ayrıca açıklamada Biden'ın, Afganistan'a insani yardımlar da dahil  olmak üzere, destek olmaya devam edeceği vurgulanarak Afgan Güvenlik Güçleri Fonu  için Kongre'den 3,3 milyar dolar talep edildiği bildirildi.

Söz konusu fonun 1 milyar dolarının Afgan güçleri tarafından yakıt,  mühimmat ve yedek parça alımında, 700 milyon dolarının güvenlik güçlerinin  maaşlarının ödenmesine ve 1 milyar dolarının ise Afgan Hava Kuvvetleri tarafından  yürütülen operasyonları desteklemeye yönelik olacağı kaydedildi.

İkili görüşmede, Afganistan'da devam eden çatışmalarda çok sayıda  sivilin hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntü dile getirildi.

Açıklamada Biden'ın, Afganlar arasında birlik çağrısı yaparak "kalıcı  ve adil siyasi çözümü desteklemedeki diplomatik yükümlülüklerinin devam  edeceğinin altını çizdiği" belirtildi.

 

Polisin kovaladığı otomobildeki şüpheliler kaza yapınca yaya olarak kaçtıAdana'da polis ekiplerinin bir süre kovaladığı otomobildeki şüpheliler, araçları kaza yapınca yaya olarak kaçtı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner