Geri Dön

ABD’de 11 Eylül tartışması!

ABD’de Kongre’nin ilk Müslüman kadın üyelerinden İlhan Omar, Başkan Donald Trump’ın kendisi hakkındaki paylaşımlarından sonra artan miktarda ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Trump ise paylaşımlarını sürdürdü ve Omar’ın ABD’ye karşı nankörce nefret açıklamaları yaptığını savundu

ABD’de 11 Eylül tartışması!

ABD’de son döneme, Başkan Donald Trump ile Demokrat Kongre üyesi İlhan Omar arasında yaşanan polemik damgasını vurdu. ABD Kongresi’ne giren ilk iki Müslüman kadından biri olan İlhan Omar’ın ülkedeki İsrail lobisi hakkındaki açıklamalarıyla başlayan ve 11 Eylül saldırısı hakkındaki yorumlarıyla alevlenen tartışma, özellikle Cumhuriyetçilerin ve Başkan Trump’ın Müslüman siyasetçiye sert cevaplarıyla körüklendi. Trump’ın son olarak Twitter hesabından İlhan Omar’lı 11 Eylül videosu paylaşması ise, tartışmayı farklı bir boyuta taşıdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Omar, Başkan Trump’ın sosyal medyada kendisini hedef alan videoyu paylaşmasının ardından artan biçimde ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Omar, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi’nin Müslüman vekilin güvenliği konusunda Kongre polisini harekete geçirdiğini duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın söz konusu videoyu cuma gecesi Twitter hesabında paylaşması sonrası çok sayıda ölüm tehdidi aldığını belirtti. Omar, “Sağcı aşırıcıların ve beyaz milliyetçilerin şiddet suçları ve diğer nefret eylemleri, bu ülkede ve dünya çapında artışta. Yurtta en yüksek kademede oturan kişi tarafından cesaretlendirildiklerini artık inkar edemeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Trump’ın aşırı sağcılığı kışkırtmaya son vermesi gerektiğini, bunun insanların hayatlarını tehlikeye attığını dile getiren Omar, “Hepimiz Amerikalıyız” ifadesini kullandı. Omar, Trump da dahil olmak üzere birçok ABD’li siyasetçiden gelen sert açıklamaların kendisini susturmayacağını da söyledi.

Pelosi harekete geçti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Trump’ın Omar’ın güvenliğini tehlikeye atacak açıklamalar yaptığını ve Müslüman vekilin güvenliği konusunda Kongre polisini harekete geçirdiğini açıklamıştı. Pelosi, Trump’ın Omar’ı hedef almasının, Müslüman vekilin can güvenliğini dahi tehlikeye atabilecek bir adım olduğuna işaret ederek, “Başkan’ın sözleri kurşun gibi ağır. Onun nefret içeren ve hararetli retoriği gerçek bir tehlike yaratıyor. Başkan Trump bu saygısız ve tehlikeli videoyu kaldırmalıdır” değerlendirmesini yapmıştı.

Pelosi’nin açıklamalarının ardından Trump, Tweet’i sabitlenmiş paylaşımlar arasından çıkarmış ama silmemişti. Trump konuyla ilgili son Tweet’te, “Kongre’deki tüm kontrolünü kaybeden Nancy (Pelosi), ‘lideri’ Omar’ı savunmaya karar vermeden önce, onun Yahudi karşıtı, İsrail karşıtı ve nankörce ABD’ye karşı yaptığı nefret açıklamalarına bakmalı. Omar kontrolden çıktı, sadece Nancy’yi kontrol ediyor” ifadelerini kullandı.

Manşete taşındı

Trump, Twitter’dan paylaştığı videoda, Omar’ı bir konuşmasında 11 Eylül’ü kastederek “Birileri bir şeyler yaptı” ifadesini kullanmakla suçlamıştı. ABD Başkanı, Omar’ın konuşmasındaki o ifadesini ve İkiz Kuleler’in vurulma anının video kesitlerinin montajlandığı görüntüyü, “Asla unutmayacağız” ifadesiyle paylaştı.

Sağcı çizgisiyle bilinen “New York Post” gazetesi de İkiz Kuleler’in vurulma anının fotoğrafını “Alın size birilerinin yaptığı bir şeyler” manşetiyle paylaşmış ve doğrudan Omar’ı hedef göstermişti. New York Post’un haberinin ardından çok sayıda aşırı sağcı basın kuruluşu da Omar aleyhinde yayınlar yapmıştı.

Başta Demokratlar olmak üzere ABD Kongresi’nde ve kamuoyunda çok sayıda isim, Trump’a paylaşımından dolayı sert şekilde eleştirmiş ve Trump’ın Omar’ı hedef göstermesinin kabul edilemeyeceğini dile getirmişti. Omar da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Trump’ın paylaşımının kesinlikle bir çarpıtma olduğunu, kendisinin Amerikalılığını Trump’ın ve aşırı sağcıların sorgulama hakkının olmadığını belirtmişti.

Omar ne söylemişti?

Minnesota Eyaleti Demokrat vekili Müslüman İlhan Omar, Amerika İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) kuruluşu dolayısıyla geçen ay California’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “CAIR, 11 Eylül sonrasında kuruldu. Çünkü onlar birileri bir şeyler yaptığı için, bizim de sivil özgürlüklere erişimimizin engelleneceğini fark ettiler” ifadelerini kullanmıştı. Bu konuşmanın ardından Amerikan “Washington Post”gazetesi, CAIR’in aslında 1994’te kurulduğunu yazdı. Omar’ın sözcüsü, gazeteye, Omar’ın yanlışlıkla bu ifadeyi kullandığını, aslında “saldırılardan sonra kurumun büyüklüğünün iki katına çıktığını söylemek istediğini” açıkladı.

Cumhuriyetçiler, açıklamalarının ardından İlhan Omar’ı saldırıları küçümsemekle suçlasa da Demokratlar, Müslüman kongre üyesinin sözlerinin bağlamından saptırıldığını savunuyor.

İzmir'de silahlı saldırıİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen kimliği belirsiz kişi Engin Ekşioğlu'nu(39) iş yerinde tabanca ile vurarak öldürdü. Olayın ardından polis ekipleri, kayıplara karışan cinayet firarisini yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber