Geri Dön
DünyaABD’den askeri yığınak

ABD’den askeri yığınak

ABD, İran ile yükselen gerilimin ardından Ortadoğu’ya savaş gemileri göndermeye devam ediyor. Pentagon, Patriot hava savunma sisteminin de yer aldığı güçlerin bölgeye gönderildiğini açıkladı

ABD’den askeri yığınak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’la artan gerilim üzerine Ortadoğu’ya “USS Arlington” amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı. Washington bu hamlelerin bölgedeki ABD güçlerine İran’dan yönelecek olası bir tehdide cevaben yapıldığını belirtti. Pentagon’dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı” ifadelerine yer verildi. Bu unsurların da İran’ın ABD’ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtilen açıklamada, “Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir. ABD, İranla bir çatışma aramıyor, ancak bölgedeki ABD güçlerini ve çıkarlarını savunmaya hazır” ifadeleri yer aldı. ABD, hafta başında İran’ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

‘Hürmüz’ etkisi

İran ise ABD’nin bu iddiasını “saçmalık” olarak yorumladı. Tahran, ABD’nin bölgeye askeri takviye yapmasını İran’ın gözünü korkutmak üzere girişilen “psikolojik bir savaş” olarak niteledi. Askeri sevkıyatın açıklanmamasının ardından, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’e yakın din adamlarından Ayetullah Yusuf Tabatabai Nejad, “Milyarlarca dolarlık filoları bir füze ile yok edilebilir” yorumunu yapmıştı.

ABD Denizcilik İdaresi (MARAD), perşembe günü yayınladığı bir bildiride, mayıs ayının başından bu yana İran veya bölgedeki ortaklarının ABD’ye ve ortaklarına saldırı olasılığının arttığının gözlemlendiğini belirtmişti. MARAD, Tahran’ın dünyada tüketilen petrolün beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidini de petrol sahalarına olası saldırı hazırlığı olarak değerlendirmişti. Atılan son adımlarla, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından ABD ve İran arasında yaşanan gerilim yeni bir boyut kazandı.

Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018’de, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “yabancı terör örgütleri” listesine almıştı.

ABD’den askeri yığınak
Telefon numarasını verdi!

ABD Başkanı Donald Trump’ın İranlı liderlere “beni arayın” çağrısının ardından Beyaz Saray, Tahran’ın Trump’a doğrudan ulaşabilmesi için iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere aracılık eden İsviçreli yetkililere bir telefon numarası iletti. ABD’nin CNN televizyonuna bilgi veren diplomatik kaynağa göre, Beyaz Saray, İranlı liderlerin doğrudan Trump’ı arayabilecekleri bir telefon numarasını perşembe günü İsviçreli yetkililerle paylaştı. İranlıların Beyaz Saray’ın bu beklenmedik girişimine karşılık kayıtsız kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen diplomatik kaynak, İranlılar özel olarak talep etmediği müddetçe İsviçre’nin numarayı İran’a iletmeyebileceğini dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, perşembe günü Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, İran yönetimine nükleer programını terk etmesi konusunda görüşme çağrısında bulunmuş, diğer yandan da iki ülke arasındaki yüksek gerilim dikkate alındığında askeri çatışmayı da olası gördüğünün mesajını vermişti. Nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin oldukça kötüleştiğini belirten Trump, “Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona getirebilir. İran’a zarar vermek istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Eskişehir'de isyan ettiren olay! Sevgilisini sokak ortasında dövdüEskişehir’de T.Y. (38), sokakta birlikte yürüdüğü sevgilisi B.G.’yi (35) aralarında çıkan tartışmada yumruk ve tekme atarak dövdü. Yere düşen kadın başını çarparak yaralanırken, T.Y. kadının şikayeti sonrası gözaltına alınıp, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şüpheli T.Y.’nin sevgilisini dövdüğü anlar ise güvenlik kameralarına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler