Geri Dön

ABD’den ‘iklim anlaşması’na veda!

ABD Başkanı Donald Trump, beklenen kararını açıkladı ve ülkeyi, 2015 yılında büyük uğraşlar sonucunda imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan çekeceğini söyledi. ABD Başkanı Trump, Amerikan çıkarlarına daha uygun şartlar sunan bir anlaşma için yeniden müzakerelere başlayacaklarını da bildirdi.

ABD’den ‘iklim anlaşması’na veda!

İtalya’daki G7 Zirvesi’nden sonra, Paris İklim Anlaşması’na ilişkin kararını sonradan bildireceğini belirten ABD Başkanı Trump, ülkesini bu anlaşmadan çekeceğini bildirdi. Bu amaçla Beyaz Saray’da bir açıklama yapan Trump, ABD’yi geri çekme kararını, Amerikan ekonomisini düşünerek verdiğini duyurdu. “Önce Amerika” prensibini koruduğunu ifade eden Trump, “Bugünden itibaren anlaşmaya uymaya son veriyoruz” dedi. ABD Başkanı, “Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir anlaşma için yeniden müzakerelere başlayacağız. Paris İklim Anlaşması’yla çok sayıda ABD’li işlerini kaybedecek, şirketler kapanacak, ülke trilyonlarca dolar zarara uğrayacaktı” diye konuştu.
Madenler açılacak
Anlaşmanın, ABD açısından “hiç de adil olmadığını”, Çin ve Hindistan’ın, daha fazla serbesti içinde hareket edeceğini, buna karşılık Amerika ekonomisinin zarar göreceğini, işsizliğin artacağını savunan Trump, anlaşmadan çekilmelerinin, ülkenin petrol ve kömür endüstrisine yardımcı olacağını, işlerin korunacağını savundu. Trump, yeni kömür madenleri açılacağını, Batı Virginia ve Pensilvanya’da yıllardır atıl duran madenlerin yeniden çalıştırılması için planlamaya başladıklarını söylerken, “Kömür madencilerini çok seviyorum” dedi.
Trump, kampanya döneminde iklim değişikliğinde insanların rolü olmadığını savunmuş, küresel ısınmayı “Çin’in bir oyunu” olarak niteleyerek, iklim anlaşmasından çıkacağını söylemişti.
Tepkiler vardı
Fransa’nın başkenti Paris’te 12 Aralık 2015’teki 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda, üzerinde anlaşma sağlanan metin, konferansa katılan ülkelerin delegeleri tarafından onaylanmıştı. Anlaşmada, küresel sıcaklık artışının yüzyılın
sonuna dek 2 derecenin altında tutulmasında uzlaşılmıştı.
ABD Başkanı Trump’a, ABD’yi anlaşmada tutması için yapılan baskılar, son dakikaya kadar sürdü. Aralarında Trump’ın danışmanı olan ve Tesla şirketinin kurucusu Elon Musk’ın da bulunduğu ABD’li 10 dev firmanın CEO’su, Başkan’a ülkeyi Paris İklim Anlaşması’nda tutması için çağrıda bulunmuştu. Elon Musk, Trump’ın açıklaması sonrası Başkan’ın danışmanlığını bıraktığını açıkladı.

Ne yazdığını bir o bir de yakınları biliyor!

ABD’den ‘iklim anlaşması’na veda


ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz gün, gece yarısında attığı anlamsız tweet, tartışılmaya devam ediyor. “Covfefe” şeklinde bir kelimeyle biten ve sosyal medyada alay konusu olan tweet, Trump tarafından 6 saat sonra silinmiş, ardından da Başkan “Bakalım kim tahmin edecek...” diyerek yeni bir tweet atmıştı. Konu tartışılmaya devam edilince, tweet ile bu kez Beyaz Saray’dan da bir açıklama geldi.
Spicer geçiştirdi
Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, konuyla ilgili sorulara “Başkan’ın gerçekten ne söylemek istediğini, kendisi ve çok küçük bir grup insanın bildiğini düşünüyorum” yanıtını verdi. Rus haber sitesi Sputnik’e göre de Trump, mesajında “Basında sürekli olarak olumsuz yer verilmesine rağmen” demek istedi. Ancak Trump, İngilizce,’-basında- yer almak’ anlamını taşıyan ‘coverage’ kelimesini ‘covfefe’ şeklinde yazarak paylaştı.

Komplo teorisi

Öte yandan 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olan Hillary Clinton, bir teknoloji zirvesinde yaptığı konuşmada bu tweet’e değinmeden edemedi. 17 ajansın, Rusya’nın Clinton’ın seçim kampanyasına karşı savaş yürüttüğü konusunda hemfikir olduğunu savunan Hillary Clinton, “covfefe” ifadesinin Ruslara verilen bir gizli mesaj olduğunu iddia etti.

Ümitcan Uygun'dan sonra o isim de gözaltındaUyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde Ümitcan Uygun'un yanında bulunan Fadime Büşra G, İzmir'de polis ekiplerince gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet