Geri Dön
DünyaABD Kongresi’nin sıra dışı üyesi

ABD Kongresi’nin sıra dışı üyesi

En genç Kongre üyesi olan 29 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez, aktivist yönü ve savunduğu fikirlerle ABD basının gündeminden düşmüyor. Sosyal medyayı da aktif kullanan ve yaklaşık 5 milyon takipçisi olan Ocasio-Cortez ABD’de adeta bir fenomen oldu...

ABD Kongresi’nin sıra dışı üyesi

ABD’nin tarihteki en genç kongre üyesi, aktivist ve sosyal medyada bir fenomen. Alexandria Ocasio-Cortez, söyledikleri, yaptıkları ve duruşuyla hemen her gün ülke ve dünya gündeminde yer buluyor. Peki Ocasio-Cortez kim ve neden bu kadar popüler?

New York doğumlu ve Porto Rico kökenli bir ailenin çocuğu olan Ocasio-Cortez 29 yaşında. Boston Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü sırada ABD Senatörü Ted Kennedy’nin göçmenlik ofisinde staj yaptı. Daha sonra Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babasını kanserden kaybettikten sonra Manhattan’da barmenlik ve garsonluk yaptı. Annesi ise evlere temizliğe gidiyor, bir yandan da okul servisi şöforlüğü yapıyordu. 2016 yılında ABD Başkanlığı yarışında Donald Trump’ın rakibi Bernie Sanders’ın kampanya organizatörlüğünü yaptı. Kampanya sırasında kendi siyasi kariyerinde ilerleyerek içinden geldiği azınlığı temsil etmeye karar verdi.

2018 Temsilciler Meclisi seçimleri tanıtım videosunda kullandığı slogan onun fark edilmesine büyük katkı sağladı. Ocasio-Cortez videosuna “Benim gibi kadınların seçimlerde adaylığını koymaması gerektiği farzedilir” sözleriyle başladı. Kampanya boyunca kapı kapı dolaşarak eskittiği ayakkabıları çok konuşuldu. 26 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde Demokratları temsil ettiği New York’ta 14 bölgeden yüzde 57.13 oy alarak zaferle çıktı.

ABD Kongresi’nin sıra dışı üyesi

Yıllar önce dans ederken çekilen görüntüleri internette yayınlanan Ocasio-Cortez, tepki olarak Kongre’deki ofisine dans ederek girdiği bir videoyu paylaştı.

Türkiye ve dünya onu ABD Kongre’sine seçilen “en genç temsilci” olarak tanıdı ancak Ocasio-Cortez, bundan çok daha fazlası olduğunu gösterdi. Medyanın dikkatini çeken genç temsilciyle ilgili hemen her gün gazete ve televizyonlarda haberler yapıldı. Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen yayın organlarında Ocasio-Cortez hakkında karalama haberleri çıktı. Bir internet sitesinde kendisine atfen, sahte, çıplak bir kadın fotoğrafı yayınlandı. Sosyal medyada aktif olan genç temsilci bu iddialara Twitter’dan tepki gösterdi. Daha lise yıllarında bir apartmanın çatı katında dans ederken çekilen videosu yayınlandı. Ocasio-Cortez’in imajına zarar vermek amacıyla yayınlanan video da ters tepti ve ABD’li siyasetçinin popülerliğini artırdı. Bunun üzerine Kongre’deki ofisine dans ederek girdiği bir videoyu Twitter üzerinden paylaşan Ocasio-Cortez, “Duyduğum kadarıyla kadınların dans etmesi bir skandalmış. Bir Kongre üyesi dans etsin de görün” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya fenomeni

Alexandria Ocasio-Cortez’in Twitter’da 2.43 milyon, Instagram’da 1.8 milyon takipçisi bulunuyor. Bu sayı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin takipçilerinden bile fazla. Sosyal medya etkileşimlerinde ABD eski Başkanı Barack Obama’ya bile fark atan Ocasio-Cortez, Instagram hesabından canlı yayınlar yapıyor. Genç siyasetçi, ev kıyafetleriyle, yemek yaparken veya makyajsız biçimde takipçileriyle sohbet ediyor. Trans çocuklar için oluşturulan bir projeye katkıda bulunabilmek için online bilgisayar oyununa girerek, oyunculardan destek istiyor. Sıkı bir aktivist olan Ocasio-Cortez, “MoveOn” ve “Black Lives Matter” gibi insan hakları organizasyonlarını da destekliyor. En zengin sınıfına giren Amerikalıların çok daha fazla vergi ödemesi gerektiğini savunan Ocasio-Cortez, kendini sosyalist olarak tanımlıyor. Ocasio-Cortez Trump hükümetinin aksine Gazze şeridinde yaşanan olaylarla ilgili İsrail’in “katliam” yaptığını ifade ediyor.

Korku dolu anlar! Rus turist 4 metreden dereye uçtuAntalya'nın Manavgat ilçesinde üç tekerli elektrikli motosikletle dereye uçan Rus Vera Khestaeva (25) kurtarıldıktan sonra özel bir hastaneye götürülerek, tedaviye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet