Geri Dön
DünyaABD’liler ısrarlı: Türklere bilgi verdik

ABD’liler ısrarlı: Türklere bilgi verdik

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Uludere saldırısının perde arkasını verdiği haberine Amerikalı yetkililerden bir doğrulama daha geldi.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü George Little, Uludere olayıyla ilgili Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere ilişkin, "Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu? Ne yazık ki olur. Terör örgütü PKK ile mücadele kritik önem taşıyor. Hem PKK ile mücadele çabalarında hem de diğer zorluklarda Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz" dedi

Genelkurmay’ın dün yaptığı “İlk görüntü tespiti TSK’ya ait insansız hava aracından yapılmıştır” açıklamasının ardından Fransız haber ajansı AFP’nin 20.00 sularında geçtiği haberde, ismini vermeyen bir Amerikalı askeri yetkili “Olayı biliyoruz.

Sözkonusu olayda (insansız hava aracı operatörleri) bir grup insan ve hayvanı fark etti. Bu bilgi Türklere verildi, daha sonra insansız hava aracımız bölgeyi terk etti” dedi. Aynı yetkili “Hava saldırısı ile hiçbir alakamız olmadı. Hatta saldırı düzenlendiğinde bölgede bile değildik” ifadelerini kullandı. AFP haberde ABD’nin Türkiye’de Predator model insansız hava araçları bulundurduğunu ve bunları sıklıkla istihbarat için kullandığını hatırlattı.

Wall Street Journal gazetesi önceki gün yayınladığı haberinde Amerikalı askerlerin, istihbaratı Türk mevkidaşlarına iletmesinin ardından Türk yetkililerin “bölgeden uzaklaşın” dediğini yazmıştı. Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer Predator’lerin ek uçuş yaparak grubun sivil mi yoksa gerilla mı olduğunu tespit edebilecek kapasitede olduğunu kaydetmişti.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet