Geri Dön
DünyaABD odağını değiştiriyor!..

ABD odağını değiştiriyor!..

Biden yönetiminin geçici ulusal güvenlik strateji belgesine göre ABD, askeri yönden Pasifik bölgesi ve Avrupa’ya yoğunlaşıp, Ortadoğu’da asker azaltacak...

ABD odağını değiştiriyor!..

ABD Başkanı Joe Biden, kendi döneminde ulusal güvenlik stratejisine yön vermesi beklenen belgeyi açıkladı. 24 sayfalık ulusal güvenlik strateji belgesinde Biden, “Amerika’nın çıkarlarını ilerletme ve evrensel değerleri güçlendirmede ancak yakın müttefik ve ortaklarımızla çalışarak ve ulusal gücümüzün kalıcı kaynaklarını yenileyerek başarılı olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Biden bununla birlikte ulusal güvenlik meselelerinde diplomasinin ilk seçenekleri olacağını, ancak gerektiğinde askeri güce başvurmaktan çekinmeyeceklerini belirtti. Biden askeri güç kullanımının “ilk değil son seçenek” olması gerektiğini vurguladı. Belgede, başta ABD olmak üzere dünyada demokrasi rejiminin muhasara altında olduğu ifade edildi. “Amerika’nın Avantajlarını Yenilemek” başlıklı belgede “Yükselen milliyetçilik, gerileyen demokrasi, Çin Rusya ve diğer otoriter devletlerle artan rekabet ve hayatımızın her yönünü şekillendiren teknolojik devrimin yaşandığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Daha önce benzeri görülmemiş zorluklar ama aynı zamanda benzersiz fırsatların olduğu bir dönemdeyiz” ifadeleri yer aldı.

Yayınlanan geçici ulusal güvenlik strateji belgesinde, ABD’nin en güçlü askeri varlığının Pasifik bölgesi ve Avrupa’da olacağına dikkat çekilirken, Ortadoğu’da ise sadece belirli ihtiyaçlara cevap verecek kadar askeri güç bırakılacağı bildirildi.

‘Sonsuz savaşlar’

Belgede, “Amerika’nın kaderi bugün, kıyılarımızın ötesindeki olaylara bağlı hale gelmiştir” ifadesi kullanıldı. İttifak ve ortaklıkların yanı sıra ABD’nin uluslararası işbirliğine de önem vereceği ifade edilen belgede, Washington’un, başta iklim değişikliği olmak üzere küresel sorunlara çözüm bulunması için uluslararası kuruluşlardaki liderliğinin yeniden tesis edileceği vurgulandı.

ABD’nin sonsuz savaşlara” girmeyeceğini belirten Biden, AND’nin Afganistan savaşını sona erdirmek için sorumlu bir şekilde çalışacağını; Ortadoğu’da ise ABD’nin askeri varlığını uluslararası terörist ağlarını sekteye uğratmak, İran’ın saldırganlığını caydırmak ve ABD’nin diğer hayati çıkarlarını korumak için gereken düzeye göre şekillendireceğini kaydetti.

‘Maske çıkarın demek Neandertal düşünce’

ABD Başkanı Joe Biden, Teksas ve Mississippi eyaletlerinin koronavirüs kısıtlamalarını kaldırması hakkında, “İhtiyacımız olan son şey, ‘Maskenizi çıkarın her şey yolunda’ diyen Neandertal düşünce” diyerek tepki gösterdi. Biden, maske ve sosyal mesafe kurallarının hala çok önemli olduğunu dile getirdi. Teksas eyaleti, pandemi sebebiyle uygulanan maske takma zorunluluğunu gelecek haftadan itibaren kaldırma kararı almıştı.

Trump ‘geri dönemedi!’

ABD’nin başkenti Washington’da Kongre binasına yapılan tehdit sonucu Temsilciler Meclisi’nde yapılması planlanan dünkü oturumun iptal edildiği duyuruldu. Kongre binasında güvenlik üst düzey seviyeye çıkarıldı. ABD medyası, Kongre üyelerine yapılan tehdidin arkasında 4 Mart’ta eski Başkan Donald Trump’ın ikinci bir dönem için geri döneceğine inanılan komplo teorisi Qanon olduğunu duyurdu. FBI yetkilileri, ABD medyasına yaptığı açıklamada, Qanon yazışmalarından haberdar olduklarını ancak henüz şiddet içerikli protesto ve eylemlere yönelik bir girişimin olmadığını ifade etti. ABD başkanları, 1933 yılına kadar 4 Mart’ta yemin ederek göreve başlıyordu. O yıl ilgili yasa değiştirilerek yemin töreni Ocak ayına çekildi. Qanon komplo teorisinin destekçileri ise yanlış bir biçimde 4 Mart tarihinde eski Başkan Donald Trump’ın ikinci bir dönem için geri döneceğine inanıyordu.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet