Geri Dön
DünyaABD, Suriye’de yeniden konuşlanıyor

ABD, Suriye’de yeniden konuşlanıyor

ABD, Suriye’de bulunan bazı üslerinden çekilirken, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtının durması sonrası bazı noktalara geri döndü. ABD, petrol bölgelerine yakın bazı noktalardaysa yeni üs yapımına başladı

ABD, Suriye’de yeniden konuşlanıyor

Barış Pınarı Harekâtı sırasında Suriye’de konuşlandığı üslerin yarısından fazlasını boşaltan ABD ordusu, bazı üslerine yeniden dönerken, askeri varlığını petrol sahalarının olduğu bölgelerde güçlendiriyor. ABD, Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşa terör örgütü DAEŞ’e yönelik hava saldırılarıyla Eylül 2014’te dahil oldu. ABD, 2015’ten itibaren üs ve askeri noktalar kurma faaliyetine hız verdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçen yıl “Suriye’deki askeri varlığını çekmek istediğini” açıklamasına rağmen Washington, bu ülkedeki askeri varlığını sürdürdü. Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı öncesi ABD ordusunun kara güçleri, Suriye sahasında üs ve askeri nokta olarak kullandığı toplam 22 bölgede varlık gösteriyordu. Buralarda 2 bin civarında askeri personel bulunduran ABD, Haseke ilinde 5, Deyrizor’da 4, Rakka’da 5, Kobani’de 5, Menbiç’te ise 3 bölgede konuşlandı.

Anadolu Ajansı’nın sahadaki muhabir ve yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Barış Pınarı Harekatı devam ettiği sırada ABD güçleri Menbiç ilçesinden başlayarak, Kobani, Rakka, Haseke’deki üs ve askeri toplam 16 noktadan çekildi. Rakka, Menbiç ve Kobani’deki tüm üs ve askeri noktalarından çekilen ABD askerleri, petrol zengini Deyrizor’dan çekilmezken, Haseke’de petrol sahalarındaki üslerini de boşaltmadı.

ABD, Suriye’de yeniden konuşlanıyorDeyrizor’a yeni üs

Harekatın durmasıyla eş zamanlı olarak ABD askerleri, askeri üs ve noktaların bazılarına geri döndü. ABD askerleri Haseke’de terk ettiği tüm üs ve askeri noktaları ve Kobani’nin güneyinde M4 kara yolu üzerindeki Sırrin üssünde yeniden konuşlandı. Ancak Sırrin’deki durumun belirsiz olduğu öğrenildi. Rakka’da, Cezre’deki üssüne tekrar yerleşen ABD, inşası kısa süre önce tamamlanan şeker fabrikası üssünün korunması için az sayıda asker gönderdi. Menbiç’e hiç dönüş olmadı.

ABD, Deyrizor ilinde iki yeni üs kurmak için çalışmalara da başladı. ABD bu bölgelere ayrıca 250-300 ek askeri personel, zırhlı araçlar, ağır silah ve mühimmat da sevk etmişti. ABD ordusu, Suriye’de terör örgütü YPG’nin kontrolündeki petrol sahalarında devriyelerini sürdürüyor.

Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Giresun'da korkutan an! Direkt kırmızı kart
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'
Fransa’da tartışmalara neden olmuştu! Kabul edildi
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler