Geri Dön
DünyaABD teyakkuzda! 'Yeni Çeçenistan olur'

ABD teyakkuzda! 'Yeni Çeçenistan olur'

Kiev'deki büyükelçiliğini kısmen boşaltan ABD, bölgede konuşlandırmak üzere 8 bin 500 askerini teyakkuza geçirdi. Batı dünyası liderleri de, Rusya'ya karşı birlik mesajı verdi.

ABD teyakkuzda! 'Yeni Çeçenistan olur'

Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim tırmanırken, ABD ile AB, Rusya üzerinde baskı kurma çabalarını sürdürüyor. Nitekim ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, gerekmesi halinde Ukrayna’ya konuşlandırmak üzere 8 bin 500 ABD askerinin teyakkuza geçirildiğini açıkladı. Kirby, söz konusu birliklerin konuşlandırılması konusunda nihai bir karar verilmediğini ifade ederek, Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Başkan Joe Biden’ın emriyle söz konusu askerleri yüksek alarm durumuna geçirdiğini vurguladı. 

Söz konusu emrin, NATO'nun Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’ya asker konuşlandırmaya karar vermesi durumunda, kendilerinin de buna hazır olmasını sağlamak amacını taşıdığını ifade eden Kirby, “Bu, NATO müttefiklerimize güvence vermektir" dedi. Pentagon'un bunu neden şimdi yaptığı sorulduğunda ise Kirby, "Rusların gerilimi düşürme niyeti olmadığı çok açık" dedi. ABD, Kiev Büyükelçiliği’ndeki çalışanlarının bir kısmına ülkeyi tahliye etmeleleri emri vermişti.

Rusya ise duruma tepkili. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin, Avrupa’ya konuşlandırılmaları için 8 bin 500 askerini teyakkuza geçirmiş olmasını endişeyle izlediklerini kaydetti.

ABD teyakkuzda Yeni Çeçenistan olur

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın yanı sıra Almanya, İngiltere ve İtalya başbakanları, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna-Rusya gerilimine ilişkin video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Video konferans aracılığıyla yapılan ve yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali durumunda hızla "benzeri görülmemiş" yaptırımlar uygulanması kararlaştırıldı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına engel olma konusunda Batı ülkeleri arasında tam bir birlik olduğunu söyledi.

Stoltenberg ise, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik daha fazla saldırganlığının ağır bedelleri olacağı konusunda hemfikiriz" dedi. Von der Leyen de, AB'nin Ukrayna'ya verdiği güçlü desteği yeniden teyit ederken, acil mali yardım paketi şeklinde 1.2 milyar euro’luk yeni bir destek paketi ve 120 milyon euro’luk ek hibe duyurusunun da  kararlaştırıldığı belirtiliyor.

RUS UÇAKLARI SEMALARDA

Rusya ordusu, Ukrayna sınırına yakın bölgede askeri denetimler kapsamında 60’dan fazla savaş uçağıyla talimler yapıyor. Avcı ve bombardıman uçaklarının katıldığı talimler, Kırım, Ukrayna sınırındaki Rostov ve Krasnodar bölgelerinde yürütülüyor.

JOHNSON: YENİ ÇEÇENİSTAN OLUR

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim hakkında, “Ukrayna işgal edilirse yeni bir Çeçenistan vakası ortaya çıkabilir” dedi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği yönündeki iddiaları “felaket” olarak nitelendiren Johnson, Ukrayna’nın Rusya için yeni bir Çeçenistan haline gelebileceği konusunda ise uyardı.