Dünya ABD ve İngiltere Yemen'de Husiler'i vurdu!

ABD ve İngiltere Yemen'de Husiler'i vurdu!

12.01.2024 - 03:00 | Son Güncellenme:

ABD ve İngiltere Yemen'de Husi hedeflerine yönelik havadan ve denizden saldırı başlattı. Yemen'in başkenti Sana'da patlama sesleri duyulduğu belirtildi. ABD Başkanı Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'tan saldırıya ilişkin açıklamalar peş peşe geldi. Biden, Kızıldeniz'deki saldırılarına misilleme olarak, Amerikan ve İngiliz ordularının Yemen'de Husilere ait bazı hedefleri vurduğunu açıkladı. İşte detaylar...

ABD ve İngiltere Yemen'de Husi hedeflerine yönelik havadan ve denizden saldırdı.  ABD ve İngiltere ordu kuvvetlerinin en az 12 Husi hedefini vurduğu, saldırıların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle yapıldığı öğrenildi.

Haberin Devamı

BİDEN'DAN AÇIKLAMA

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy şu ifadeleri kullandı: ABD Başkanı Joe Biden bir yazılı açıklamada bulundu, Beyaz Saray'ın sayfasından uzuncada bir açıklama ama ben en önemli kısımları paylaşacağım şimdi. Şöyle başlıyor; bugün talimatım doğrultusunda ABD askeri kuvvetleri, Birleşik Krallık ile birlikte Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda'nın desteğiyle Husi isyancıların dünyanın en hayati su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmak için Yemen'de kullandığı bir dizi hedefe başarıyla saldırı düzenledi.

Bu hedefi saldırılar ABD ve ortaklarımızın personelimize yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğini veya düşman aktörlerin dünyanın en kritik ticaret yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmasına izin vermeyceğine dair akit bir mesajdır. Gerektiğinde halkımızı ve Uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için daha fazla önlem almakta tereddüt etmeyeceğim diyor. Bizim anladığımız bu açıklamadan şu, bu bir dizi saldırıdan sonra sanırım ABD ve İngiltere bekleyecek. Bu daha büyük savaş değil ya da büyük bir operasyonun başlangıcı değil gibi duruyor. Çünkü o son cümleyi ben notlarımın arasına aldım, 'Daha fazla önlem almaktan tereddüt etmeyeceğim' yani bu önlemi alıyoruz. Uyardık bu zamana kadar durmadınız. Şimdi sizi vuruyoruz Yemen'de, bir bakacağız, yine durmazsanız daha fazla vuracağız diyor.

Haberin Devamı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, "Birleşik Kralık, serbest ticaret ve seyahat özgürlüğünü her zaman savunacak" dedi.

HUSİLER'DEN SALDIRIYA YANIT

Yemen'deki Husiler, ABD ve İngiltere'nin düzenlediği saldırılara yanıt olarak Kızıldeniz'de ABD ve İngiliz savaş gemileri ve üslerine saldırılar düzenlemeye başladıklarını açıkladı.

'GEREKEN HALLERDE'

ABD Savunma Bakanı Austin ise saldırıda Husilere ait insansız hava araçlarını, balistik ve seyir füzeleri ile radar ve gözetleme kapasitelerini hedef aldıklarını belirterek ABD'nin bundan sonra da Yemen'deki Husilere yönelik "gereken hallerde" saldırı hakkını mahfuz tuttuğunu ve Kızıldeniz'deki gemi trafiğinin istikrarlı şekilde sürmesinin öncelikleri olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Yemen'in ABD veya İngiltere'ye ait herhangi bir savaş uçağı ya da savaş gemisini hedef aldığı yönündeki iddia ABD tarafından reddedildi. Yetkili, "Şu anda Husilerden herhangi bir karşılık görmedik." ifadesini kullandı.