Geri Dön
DünyaABD yönetimi Kırım Tatarlarının gözaltına alınmasını şiddetle kınadı

ABD yönetimi Kırım Tatarlarının gözaltına alınmasını şiddetle kınadı

ABD yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan (KTMM) Yardımcısı Neriman Celal'in de arasında olduğu 45 Kırım Tatar Türkü'nün gözaltına alınmasını kınadı.

ABD yönetimi Kırım Tatarlarının gözaltına alınmasını şiddetle kınadı

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, 4 Eylül'de KTMM Yardımcısı Nerimal Celal ve en az 45 diğer Kırım Tatarı'nın, Kırım'daki Rus işgal makamlarınca gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor. Rus işgal makamlarına bu kişileri bir an önce serbest bırakma çağrısı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Söz konusu gözaltıların, KTMM'ye yönelik siyasi motivasyonlu baskın, tutuklama ve cezalandırıcı önlemlerin son örneği olduğuna işaret eden Price, "23 Ağustos Kırım Platformu Zirvesi'nde de bir kez daha dile getirdiğimiz üzere, Kırım Ukrayna'dır ve ABD Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yinelemektedir." ifadelerine yer verdi.

24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler