Geri Dön
DünyaABD’de bir ilk

ABD’de bir ilk

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman’ın, eski istihbaratçı El Cebri’ye karşı ABD’de açtığı davaya Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan müdahale geldi. Davanın kabul edilmesi durumunda devlet sırlarının ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

ABD’de bir ilk

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman’ı kendisini öldürtmeye çalışmakla suçlayan eski Suudi istihbarat yetkilisi Saad El Cebri ile ilgili davaya ABD Adalet Bakanlığı müdahil oldu. ABD’de bir davaya Adalet Bakanlığı’nca müdahale edilmesi oldukça nadir görülen bir durum. Adalet Bakanlığı açıklamasında, davanın kabul edilmesi halinde devlete ait sırların ortaya çıkabileceği ve bunun ABD ulusal güvenliğine zarar verebileceği belirtildi.

Eski istihbaratçı El Cabri, Bin Selman’ın kendisine yönelik hamle yapması endişesiyle ülkesinden kaçarak Kanada’ya yerleşmiş ve Riyad yönetimine dava açmıştı. Selman’ın düşmanı haline gelen El Cebri’ye önce Kanada’da, son olarak da ABD’de karşı davalar açıldı. Bu davaların yolsuzluk suçlamasıyla açıldığı biliniyor. El Cebri ise suçlamaları reddederken, Selman’ın Kanada’ya kendisini öldürmesi amacıyla bir suikast timi gönderdiğini iddia ediyor.

Selman ne istiyor?

40 yıl boyunca İçişleri Bakanlığı’nda görev yapan Cebri, Suudi Arabistan’ın “kara kutusu” olarak anılıyor. Görev süresince El Kaide ile mücadele ve ABD ile koordinasyon konularında kilit isimlerden biri olan Cebri, ABD’de büyük saygı görüyor ve binlerce Amerikalının hayatını kurtaran bir kişi olarak anılıyor.

Cebri, 2017 yılında Kral Selman tarafından görevinden alınan eski Suudi veliaht prensi Prens Muhammed bin Nayef’in baş yardımcısıydı. Kral Selman, Nayef’i oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman lehine görevden almıştı. Cebri, eski veliaht prens Muhammed bin Nayef’e yakın bir isim olması nedeniyle Selman’ın hedefinde. Cebri tedavi gerekçesiyle ABD’ye gitti ve Kanada’ya geçerek bir daha geri dönmedi. Ancak Cebri’nin 8 çocuğundan ikisi hala Suudi Arabistan’da ve yurt dışına çıkışları yasaklanan iki kardeş Selman tarafından baskı aracı olarak kullanılıyor.

7 yaşında tüm saçları döküldü! Yapılan sürprizle hayata yeniden bağlandıDünyada güzel insanların olduğunu bir kez daha kanıtladılar! 7 yaşında tüm saçları dökülen küçük kız, annesiyle sık sık gittiği simitçide kendisi için sıradan bir gün olacağını düşünürken, dükkân sahibi karı - kocanın söyledikleriyle hayatının en güzel günlerinden birini yaşadı…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler