Geri Dön
DünyaABD'de kadın mahkumlara ceza indirimi uygulandı

ABD'de kadın mahkumlara ceza indirimi uygulandı

ABD'de orman yangınlarıyla mücadeleye katılan kadın mahkumlara ceza indirimi uygulandı.

ABD'de kadın mahkumlara ceza indirimi uygulandı

ABD'nin Oregon eyaletinde geçen yıl gerçekleşen orman yangınlarına yardım eden mahkumlar hapis sürelerinde ceza indirimi aldı ve bazıları tahliye edildi.

Kararlar, eyalet valisi Kate Brown'ın, 2020'deki orman yangınının söndürme çalışmalarına katkılarını ödüllendirmek için haziranda 41 mahkumun cezalarını azaltmaya yönelik düşüncesini paylaşmasının ardından geldi.

Brown, Oregon Ceza İnfaz Dairesi'ne bireysel olarak değerlendirilecek şekilde 12 aylık ceza indirimi uygulanmasına ilişkin sürecin başlatılması talimatını vermişti.

Nayah Addington, Coffee Creek Cezaevi'nden orman yangınıyla mücadeleye katkıları nedeniyle bir yıl erken tahliye edildi. Addington, üç yangın mevsimi boyunca çalışmalara katıldı.

KADIN MAHKUMLAR BİR İTFAİYECİYLE AYNI İŞİ YAPTI

Fox 12'ye konuşan eski mahkum,"Kefaretimi ödemişim gibi. Olabileceğimi asla tahmin etmediğim biri şeklinde görülmek ve tanınmak gibi" dedi.

Addington, yangınla mücadelenin yanı sıra elektrikçi olmaya yönelik bir eğitim de aldı. Coffee Creek Cezaevi'ndeki yangınla mücadele programının yöneticisi teğmen Justin Wylie, mahkum kadınların herhangi bir itfaiyeciyle aynı işi yaptığını belirtti.

Wylie haber kuruluşuna, "Yangın emniyet şeritlerini kazdılar, elektrikli testere kullandılar, hortum döşediler; yaban hayatı bölgesinde görevli sıradan bir itfaiye ekibinin yapacağı her şeyi yaptılar" dedi.

Indepent Türkçe'deki haberde yetkili, programın 2015'te başladığını ve hapishaneden ekiplerin, şu anda eyaleti saran orman yangınlarıyla mücadele ettiğini söyledi. Mahkumlardan oluşan iki ekibin, Bruler'daki yangınla mücadele ettiği düşünülüyor. Bazı itfaiyeci olarak çalışan mahkumlar, hapisten çıktıktan sonra bu alanda sözleşmeli iş bulmayı başarıyor. Diğer eski mahkumlar ise Oregon Orman İşleri Dairesi'nde iş buldu

Orman İşleri Dairesi'ne göre Oregon'da mahkumlar 1953'ten bu yana yangınla mücadeleye katılıyor. Dairenin internet sitesinde, bunun "Oregonlular için ekonomik, sosyal ve çevresel faydalar sağlarken, hapishanedeki yetişkin mahkumlara da değerli meslek yetenekleri kazanma imkanı" tanıdığı belirtildi.

Buna rağmen herkes bu uygulamanın ahlaki ve meşru olduğu konusunda aynı fikirde değil. Örneğin, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Sivil İklim Birlikleri yasa tasarısının görüşüldüğü sırada, orman yangınlarında mahkumların kullanılmasını "köle emeği" olarak nitelendirmişti. Önerilen bu yasal düzenleme, Franklin D. Roosevelt'in imzasını taşıyan Yeni Düzen'e (New Deal) bazı noktalarda benzer şekilde, kamu sektöründe iklim kriziyle mücadele etmeyi hedefleyen geniş yelpazede iş imkanları oluşturmayı amaçlıyor. Yasa, ucuz iş gücünden yararlanmak yerine sürdürülebilir istihdam sağlayabilir.

Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'in 'başbakan' çıkışıyla ilgili açıklamaSiyasette Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili tartışmalar sürüyor. İyi Parti lideri Meral Akşener'in "Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan adayıyım" sözlerinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da açıklamalar geldi. Kılıçdaroğlu, ittifak içinde genel başkanların farklı söylem kullanabileceğini söyledi. Kılıçadraoğlu, "Hedef odaklı beraberlik sonuç alacak" dedi. Kılıçdaroğlu'nun Millet İttifakı dışındaki partilerle 'görüşme' açıklamaları da dikkat çekti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler