Geri Dön
DünyaABD’den İsrail’e ‘sarı kart’

ABD’den İsrail’e ‘sarı kart’

Washington, İsrail’in, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Batı Şeria’da 3 binden fazla yeni yerleşim planını onaylaması sonrasında sert duruşunu sürdürüyor.

ABD’den İsrail’e ‘sarı kart’

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, önceki akşam, İsrail’in söz konusu yerleşimci planına “şiddetle karşı” olduklarını ve “derin endişe” duyduklarını belirtti. Price, “Gerilimi azaltma ve sükuneti tesis etme çabalarına tamamen aykırı olan ve iki devletli çözüm umutlarını zedeleyen bu adıma şiddetle karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’a yerleşim planı ve konut sayısının “kabul edilemez” olduğunu belirttiği öne sürüldü.

Amerikan “Axios” haber sitesinin haberine göre, İsrailli kaynaklar, ABD’nin yerleşim yerleri konusunda ilk kez bu kadar sert tepki verdiğini belirterek, “ABD bu kez bize sarı kart gösterdi” dediği iddia edildi.

‘ABD bizi koruyacak’

ABD ve Çin arasındaki Tayvan gerilimi artarken, Tayvan Adası hükümetinden Çin’i kızdıracak bir açıklama daha geldi. Tayvan hükümetinin lideri Tsai Ing-wen, ABD’nin, Pekin’in olası müdahale veya işgaline karşı ülkesini koruyacağına inandığını belirtti. Tsai, ilk kez ABD askerlerinin Tayvan ordusunu eğitmek için Ada’da bulunduğunu da doğruladı.