Geri Dön

Af Örgütü’nden ABD’ye suçlama

Uluslararası Af Örgütü, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka operasyonu sırasında sivil kayıplar verildiğini belirterek, ABD, Fransa ve İngiltere’yi, sivil kayıpları ve kentteki yıkımın boyutunu itiraf etmeye çağırdı.

Af Örgütü’nden ABD’ye suçlama

Örgütün, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Haziran-Ekim 2017’deki Rakka operasyonuna yönelik raporunda, “koalisyonun sivillere zarar vermemek için hassas davrandığı” söyleminin doğru olmadığı ifade edildi. Af Örgütü, ABD öncülüğündeki koalisyonun, Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’in kalesi olarak nitelendirilen Rakka’ya yönelik operasyonlarına ilişkin muhtemel savaş suçlarının araştırılması amacıyla bağımsız soruşturma başlatılmasını isterken, ABD, İngiltere ve Fransa’ya bağlı birliklerinin 6 Haziran - 12 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlediği operasyonlarda on binlerce kişinin kenti terk ettiği vurgulandı.

ABD öncülüğündeki bu saldırılarda yüzlerce sivilin öldüğünü, binlerce sivilin de yaralandığını aktaran Af Örgütü, koalisyon güçlerinin saldırılarının orantısız olduğunu ve saldırılarda sivillerin gözetilmediğine ilişkin verilerin bulunduğuna dikkat çekti, Rakka’da savaş suçu işlenmiş olabileceğini vurguladı. Örgüt, hava saldırılarına katılan ABD, Fransa ve İngiltere’ye tarafsız şekilde sivil kayıplarla ilgili iddiaları araştırma, Rakka’daki sivil ölümlerinin boyutunu ve kentteki yıkımı itiraf etmeleri çağrısında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu: ''Milletimizin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutuyoruz''Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kapadokya Üniversitesi öğrencileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güvenlik ve çıkarların korunmasının, sahada ve masada güçlü bir dış politikadan geçtiğini belirterek, "Müzakere, diyalog ve kazan-kazan anlayışı her zaman önceliğimiz. Ancak naif de değiliz. Milletimizin çıkarını her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bu yöntemlerin işlemediğini gördüğümüzde, sahada mevcudiyetle masayı, diplomasiyi yeniden hakim kılıyoruz. Son dönemde Suriye’de, Libya'da, Doğu Akdeniz'de yaptığımız işte budur." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet