Geri Dön
Dünya'Afgan ordusu savaşsaydı farklı bir hikaye olurdu'

'Afgan ordusu savaşsaydı farklı bir hikaye olurdu'

ABD Başkanı Joe Biden, Afgan güvenlik güçlerinin kısa süre içinde çözülmesini kimsenin beklemediğini, Kabil’de ortaya çıkan tablonun bu hızlı çöküşün sonucunda ortaya çıktığını savundu.

'Afgan ordusu savaşsaydı farklı bir hikaye olurdu'

 

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Taliban’ın ülkede kontrolü bu kadar hızlı sağlamasına ilişkin ABD’nin hatalı bir istihbarat değerlendirmesi yapıp yapmadığına ilişkin bir soruya topu Afgan yönetimine atarak şu yanıtı verdi: “Biz her ne kadar Taliban ile Doha’da irtibat halinde olsak da Afgan ulusal güçlerinin tamamen çökmesi beklenmedik bir şeydi. Eğer Afgan güvenlik güçleri Kabil kuşatıldığında savaşsalardı çok farklı bir hikaye olurdu. Ama ortak kanaat Afgan güvenlik güçlerinin böyle çözülmeyeceği, ülkeyi terk etmeyeceği ve silahlarını bırakmayacağı yönündeydi, ancak böyle oldu.” 14 Ağustos’tan bu yana ülkeden çıkarılan kişi sayısının 13 bini geçtiğini belirten Biden, “Bu operasyon, tarihteki en zor hava tahliye operasyonlarından biridir” ifadesini kullandı.

Raab’a istifa baskısı

Afganistan’daki krize yönelik yaklaşımı nedeniyle eleştirilen İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın istifası isteniyor. Raab, Taliban Kabil’i ele geçirmeden önce Afgan mevkidaşını araması tavsiye edilmesine rağmen telefon görüşmesini yapmamakla suçlanıyor. Taliban’ın Kabil’i kuşattığı gün Girit’te kumsalda güneşlendiği öne sürülen Raab’ın istifa etmesi için baskılar yoğunlaşıyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Twitter hesabından, “Birinin hayatını kurtarabileceği söylense kim telefon etmez ki?”  diye sorarken Gölge Dışişleri Bakanı Lisa Nandy, Raab’ı “başka bir feci muhakeme başarısızlığı” ile suçladı. Raab ise, hükümetin en önemli önceliğinin, uçuşların yapılabilmesi için Kabil Havaalanı’nı güvence altına almak olduğunu bildirdi.

20 milyon liralık mücevheri rezervuarın içine saklamışlarNişantaşı'nda bir kuyumcudan yaklaşık 20 milyon TL değerinde mücevheri silah zoruyla çalan iki kişi yakalandı. Sırbistan vatandaşı oldukları öğrenilen şüphelilerin çaldıkları eşyaları kaldıkları otelde duvarın içine monteli olan rezervuarın içine saklandıkları ortaya çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler