Geri Dön
DünyaAfganistan kaosa sürükleniyor

Afganistan kaosa sürükleniyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Afganistan konulu toplantısında, ülkenin geleceğiyle ilgili endişeler gün yüzüne çıktı.

Afganistan kaosa sürükleniyor

Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesiyle Taliban’ın saldırılarını artırdığını belirtirken, aylardır barış görüşmelerine katılmadığını vurguladı. Atmar, Taliban’ın, bölgesel ve uluslararası terör gruplarıyla bağlarını koparma taahhüdünü yerine getirmediğini de söyledi.

BM Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons ise, yabancı güçlerin Afganistan’dan çekileceğini açıklamasının ülke genelinde deprem etkisine neden olduğunu söyledi. Ülkedeki 370 ilçenin 50’den fazlasının Taliban’ın eline geçtiğini hatırlatan büyükelçi, bu yerlerin çoğunun bölgesel başkentlere yakın olduğunu ve yabancı güçlerin tamamen çekilmesinden sonra Taliban’ın buraları kolaylıkla devralabileceği endişesini aktardı.

Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet