Geri Dön

Ajan krizi tırmanıyor

Ajan krizi tırmanıyor

Eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya İngiltere’de düzenlenen suikast girişiminin ardından İngiltere ve Rusya arasında başlayan diplomatik gerilim devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova dün 50 İngiliz diplomatın daha Rusya’dan sınır dışı edileceğini açıkladı. Rusya, daha önce de İngiltere’nin Rus diplomatları sınırdışı etme kararına misilleme olarak 23 İngiliz diplomatı ülkeden gönderme kararı almıştı. Zaharova, İngiltere’nin Rusya’daki personel sayısı ile Rusya’nın İngiltere’deki çalışan sayısı arasında 50 kişilik fark olduğunu hatırlattı ve İngiltere’ye her iki ülkedeki diplomat sayısını eşitlemeyi önerdiklerini belirterek 50 İngiliz diplomatın daha sınır dışı edileceğine işaret etti.

Öte yandan İngiltere ile Rusya arasındaki kriz, dün Londra’nın Heathrow Havalimanı’nda bir Rus yolcu uçağının İngiliz yetkililerce aranmasıyla yeni bir boyut kazandı. Rus Büyükelçiliği, İngiliz sınır güvenlik ve gümrük yetkililerinin, Aeroflot’a ait Moskova-Londra seferini yapan uçakta arama yaptığını belirterek, bunu bir provokasyon olarak gördüklerini duyurmuştu. İngiltere Güvenlik Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, gerçekleştirilen aramanın ‘rutin bir işlem olduğu’ ifade edildi. Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasında ise “Bir açıklama yapılmazsa, Rus tarafı uçağımıza yapılanı yasadışı olarka algılayacak ve İngiliz havayolu şirketlerine karşı benzer şeyler yapma hakkını saklı tutacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yulia’yla görüşme değerlendiriliyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Sergey Skripal’in kızı Yulia ile görüşme talebinin değerlendirildiğini açıkladı. Bakanlık, verilecek kararda, İngiltere’nin iç hukuku, uluslararası hukuk ve Yulia Skripal’in isteklerinin belirleyici olacağını kaydetti. İngiliz makamları, Yulia’nın sağlık durumunun iyiye gittiğini, konuşmaya başladığını duyurmuştu. Rusya’nın Londra Büyükelçiliği, Rus vatandaşı olan Yulia’nın sağlık durumundaki iyileşme üzerine kendisini hastanede ziyaret etme talebini yinelemişti.

Rusya'nın İdlib'e saldırılarında ölü ve yaralılar varRusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaşamını yitirdi, en az 9 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber