Dünya Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye ziyaretine İstanbul'dan başlıyor

Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye ziyaretine İstanbul'dan başlıyor

22.04.2024 - 13:28 | Son Güncellenme:

Steinmeier'ın özellikle 1960'lardan bu yana Almanya'ya çalışmak için gelen Türk göçmenlerin kuşaklar boyu yaptığı katkıya dikkat çekmesi bekleniyor.

Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye ziyaretine İstanbuldan başlıyor

Türkiye ile yakın kişisel bağlarının bir göstergesi olarak Berlinli bir kebap ustasını da yanına alan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ziyaretine İstanbul'dan başlıyor. Steinmeier'in burada sivil toplum aktivistlerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geleceği duyuruldu.

Haberin Devamı

Steinmeier salı günü Suriye sınırı yakınlarındaki 2023 yılında meydana gelen yıkıcı depremin Gaziantep'teki mağdurlarıyla görüşecek olan Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çarşamba günü Ankara'da bir araya gelecek. Yedi yıldır cumhurbaşkanı olmasına karşın Türkiye'yi ilk kez ziyaret eden Steinmeier'in temaslarına Ankara yerine İstanbul'dan başlaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 yıl aradan sonra ilk kez Irak'a ziyaret ederken Steinmeier'ın Türkiye'ye gelmesini bazı kaynaklar Alman cumhurbaşkanının Türk mevkidaşı ile arasındaki zorlu ilişkinin bir göstergesi olarak yorumladı.

Son dönemde Erdoğan'ın İsrail'e yönelik yaklaşımını eleştiren Steinmeier, daha önce de Türkiye'de demokratik normların erozyona uğradığına dair endişelerini dile getirmişti.

Haberin Devamı

Döner diplomasisi

Steinmeier'ın Türkiye ziyaretinde, Erdoğan ile görüşmesini öne çıkarmak yerine iki ülkedeki insanlar arasındaki bağlara vurgu yapması bekleniyor.

Alman cumhurbaşkanı bunun ilk işareti olarak dedesi 1960'larda Almanya'ya işçi olarak göçen Berlinli döner ustası Arif Keleş'i Türkiye'ye ziyaretinde heyetine davet etti. Keleş, İstanbul'da verilecek bir akşam yemeğinde konuklara döner ikram edecek.

Steinmeier'in danışmanlarından biri dönerin "bir tür Alman ulusal yemeği" haline geldiğini belirtti. Döner ocağında pişmiş etin salata ve mayonezle birlikte sunulduğu kebap türü Almanya'da sıklıkla yenen yemeklerden biri.

Göçmen öyküleri

Alman Cumhurbaşkanı, özellikle 1960'lardan bu yana Almanya'ya çalışmak için gelen Türk göçmenlerin kuşaklar boyu yaptığı katkıya dikkat çekmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada Steinmeier'in gezisinin amacının "dört kuşak Türk göçmenin kişisel öykülerinin ve başarılarının" Almanya tarihinin bir parçası olduğunun altını çizmek olduğu belirtildi.

Yerel satışları tahminen yedi milyar euroyu bulan döner kebap da Alman cumhurbaşkanlığının kutlamak istediği göçmen başarı öykülerinden biri.

Almanya'da yaklaşık üç milyon Türk kökenli insan yaşıyor,. Bu göçmenler çoğu zaman sadakatlerinin hangi ülkede yattığına dair gergin bir tartışmanın odağında yer alıyor.