Geri Dön

ALMAN HÜKÜMETİNDE GAY HAKLARI ÇATLAĞI

Almanya’da koalisyon hükümeti eşcinsel hakları üzerine çıkan bir tartışma nedeniyle birbirine girdi. Anayasa Mahkemesi, geçen hafta gay çiftlere heteroseksüel çiftlerle aynı vergi kolaylıklarının sağlanmasına karar verdi

ALMAN HÜKÜMETİNDE GAY HAKLARI ÇATLAĞI

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) geleneksel olarak eşcinsel çiftlere vergi kolaylığı sağlanmasına karşı çıkıyor. Fakat parti içerisinde Aile Bakanı Kristina Schröder’in başını çektiği 13 kişilik bir grup, “Eşcinsel çiftler de beraber olma iradesi gösteriyor, muhafazakar değerlerle yaşıyorlar” diyerek kararı destekledi. Fakat koalisyondaki muhafazakar sesler bu açıklamaya sert yanıt verdi. Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble “Vergi yasalarını değiştirmek için acil bir neden göremiyorum” dedi. Koalisyon ortağı Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) eşcinsel birlikteliklerle heteroseksüel çiftlerin evliliklerinin aynı olmadığını söyleyerek karara karşı çıktı. Sessizliğini koruyan Merkel’in sözcüsü, “Şansölye henüz sahaya inmiyor” demekle yetindi. Almanya eşcinsel evliliğe izin vermiyor ancak birlikte yaşama sözleşmelerini tanıyor.

Tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat ettiYavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet