Geri Dön

Alman siyaseti değişiyor

Almanya’daki seçimde ilk sonuçlara göre, Angela Merkel düşen oy oranına karşın dördüncü kez zaferini ilan ederken, aşırı sağcı AfD’nin yüzde 13’ün üzerindeki oy oranıyla meclise girmesi seçime damgasını vurdu

Alman siyaseti değişiyor

Almanya’da dün yapılan genel seçimden sandık çıkış anketlerine göre Şansölye Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) birinci çıktı. Almanya’da yaklaşık 61,5 milyon seçmenin oy kullandığı genel seçimlerin ardından ilk sandık çıkış anketine göre CDU ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) toplam yüzde 32.9 oranında oy aldı. Martin Schulz liderliğindeki koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yüzde 20.08’de kaldı. Koalisyon hükümetinde yer alan CDU/CSU ile SPD, 2013’te yapılan son seçimlere göre oy kaybetti. CDU/CSU’nun oylarında yüzde 9 oranında düşüş oldu. SPD ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en düşük oyunu aldı.

Dört yıl önce, kuruluşundan hemen sonra yapılan genel seçimlerde yüzde 5’lik baraja takılan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranlarını önemli ölçüde artırarak bu kez meclise girdiği görülüyor. Sandık çıkış anketlere göre, AfD yüzde 13.1 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak. FDP de yüzde 10.5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek. Yeşiller yüzde 8.9 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 8.9 oy oranına ulaşarak meclise girdi. İlk sonuçlara göre mecliste, CDU/CSU 218, SPD 138, AfD 87, FDP 70, Yeşiller 59, Sol Parti ise 59 koltuğun sahibi oldu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada daha iyi bir sonuç elde etmeyi umduğunu söyledi. Berlin’de partililere seslenen Merkel, yine de lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik’in Almanya’yı yönetmek için seçmenden yetki aldığını ve sorumluluğunu yerine getireceğini belirtti. Özgür ve adil bir Almanya için çalışacağını vurgulayan Merkel, yasadışı göçle yasal yollarla mücadele için çaba harcayacağını kaydetti.

SPD koalisyondan çıkıyor

Bu sonuçlara göre Merkel’in liderliğindeki CDU/CSU’nun koalisyona gitmesi gerekiyor. Ancak önceki seçimde gerçekleşen ‘büyük koalisyon’ gerçekleşmeyecek. Zira seçim sonuçlarının ardından SPD Genel Başkanı Martin Schulz, partisine muhalefette liderlik edeceğini söyledi. Schulz başkent Berlin’deki SPD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, iktidar ortağı olarak girdikleri genel seçimleri kaybettiklerini belirterek, “Bugün sosyal demokrasi için zor ve acı bir gün. Seçim hedefimizi kaçırdık.” dedi. Schulz, kendilerine oy veren seçmenlere teşekkür ederek, “Partinin başında kalıp Sosyal Demokrat Partiye muhalefette liderlik edeceğim” ifadesini kullandı. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig de ağır bir yenilgi aldıklarını kabul etti ve sonucun büyük koalisyonun sonu anlamına geldiğini söyledi. Oy oranında ciddi düşüş olan SPD’nin koalisyondan ayrılma kararı alması bekleniyordu.

Alman siyaseti değişiyor

Öte yandan bu durum aşırı sağcı AfD’nin ana muhalefet partisi olma ihtimalini de ortadan kaldırdı. Zira büyük koalisyonun oluşması durumunda AfD mecliste en büyük muhalefet partisi haline gelecekti. Koalisyonlar ülkesi olan Almanya’da hükümeti tek başına kurabilmek için, bir partinin tüm diğer partilerin toplam oy oranından fazla oy almış olması gerekiyor. 2013 yılında yapılan seçimler sonrası hükümet kurma görüşmeleri 3 ay sürmüştü. Bu seçimde de benzer bir sürecin yaşanabileceği öngörülüyor.

‘Jamaika’ koalisyonu yolda

Merkel yeniden Federal Meclis’e giren doğal ortağı FDP koalisyon kurmak istiyordu. Ancak mevcut parlamento aritmetiğinde bu mümkün değil. SPD’nin de seçimin hemen ardından kesin olarak koalisyonda yer almayacaklarını açıklamasının ardından gözler FDP ve Yeşiller’e yöneldi.

Angela Merkel’in bu durumda FDP ve Yeşiller ile birlikte üçlü bir koalisyon hükümeti kurmaya yönelmesi bekleniyor. Merkel daha önce aşırı sağcı AfD ile bir koalisyon kurmayacağını açıklamıştı. Merkel’in CDU’su ile FDP ve Yeşiller’in oluşturacağı bir koalisyon hükümeti daha önce hiç denenmedi. Bu koalisyon ihtimaline ‘Jamaika’ adı veriliyor; zira üç partinin renklerinin birleşimi Jamaika bayrağını oluşturuyor.

10 dakika içerisinde 4 farklı ceza yediBursa’da, sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla otomobiliyle alkollü bir şekilde trafik çevirmesine giren Z.D.(52), otomobilinden indikten sonra yaya olarak kaçmaya çalışırken polis ekipleriyle yaşanan nefes kesen kovalamaca sonucunda yakalandı. Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Z.D.’ye 10 dakika içerisinde 4 farklı suçtan ceza uygulanırken, ehliyetsiz sürücünün otomobili ise bağlandı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet