Geri Dön
DünyaAlmanya aşırı sağı sorguluyor

Almanya aşırı sağı sorguluyor

Hannau kentinde düzenlenen ırkçı terör saldırısı ülkede şok etkisi yaratırken, son dönemde artan saldırılar sonrasında aşırı sağın daha yüksek sesle sorgulanması gündeme geldi

Almanya aşırı sağı sorguluyor

Almanya’da, Hannau kentinde düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ırkçı terör saldırısının şoku sürüyor. Alman yetkililer, saldırı sonrası önümüzdeki dönemde alınabilecek acil önlemleri tartışırken, gözler bir kez daha tartışmaların odağındaki Almanya için Alternatif (AfD) partisine çevrildi.

Saldırının Almanya’da yarattığı şok sürerken, daha önce de benzer saldırılar olmasına rağmen, ülkenin şiddet eğilimli ırkçılar ve ırkçı ağlarla mücadelede yetersiz kaldığı yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Almanya’da aşırı sağcı söylemlerin ırkçı şiddeti tetiklemede nasıl bir rol oynadığı da tartışılıyor. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, aşırı sağ, antisemitizm ve ırkçılıktan kaynaklanan tehlikenin büyük olduğunu belirtti. “Hanau’daki eylem, ırkçı terör saldırısıdır” diyen Seehofer, bunun, Almanya’da birkaç ay içinde gerçekleşen üçüncü aşırı sağcı terör saldırısı olduğunu anımsattı.

Olaylar sonucunda Almanya’da polis varlığını artıracaklarını vurgulayan Seehofer, “Hassas kurumları daha güçlü izleyeceğiz. Özellikle de camileri. Bu konuda analizler eyaletlerle yapılıyor. Federal Polis Teşkilatı eyaletleri destekleyecek” diye konuştu. Aşırı sağcı, ırkçı ve Yahudi düşmanı fikirlerin toplum için zehir olduğunu vurgulayan Seehofer, ülke, demokrasi ve halk için en büyük tehdidin aşırı sağcı taraftan geldiğini kaydetti.

‘AfD izlensin’

Hanau’daki saldırıdan sonra Türkler ile görüştüğünü anlatan Seehofer, “Bana ‘Bize söylediklerinizi yapmanız lazım’ dediler. Burada ilgili insanlara, özellikle kurbanlara yardım edilmesi, aydınlatma, saydamlık gibi konuların söylediğimiz şekilde gerçekleşmesi önemli. Bu, güven kazanmak için en iyi imkan. Çok kez ‘Size güveniyoruz. Sadece bunları yapmak zorundasınız’ sözlerini duydum Türklerden” ifadelerini kullandı.

Saldırının ardından AfD’ye yönelik tepkiler de daha yüksek sesle dile getiriliyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil AfD’nin iç istihbarat tarafından izlenmesini talep etti. Alman kamu televizyonu ARD’deki bir programa katılan Klingbeil “Hanau’da birisi ateş açtı ama sonrasına baktığınızda ona cephane veren birçok kişi olduğunu görüyorsunuz, AfD de hiç kuşkusuz bunlar arasında” diye konuştu. Partinin toplumsal iklimi son aylarda ve yıllarda zehirlediğini belirten Klingbeil, “AfD’nin Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenmesi gereken bir parti olduğu tamamen açıktır” dedi. Klingbeil Alman güvenlik makamlarının derhal bu yönde bir karar almasından yana olduğunu belirtti.

Almanya aşırı sağı sorguluyor

Alman basını: Terör saldırısı

Hanau’daki ırkçı terör saldırısı, Alman basınında geniş yer buldu. Alman basınının çoğunluğu, saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdi. Bild gazetesi, “Almanya sizin için ağlıyor” başlığıyla birinci sayfadan yer ayırdığı haberde, “10 terör kurbanı” ifadesini alt başlıkta kullandı. Frankfurter Rundschau ve Handelsblatt gibi gazeteler, saldırıyı “terör eylemi” olarak manşete taşırken Tagesspiegel gazetesi siyasetçilerin AfD’yi suçladığı belirtti. Welt gazetesinin “terör eylemi” veya “terörist” ifadesini kullanmaması da dikkat çekti.

Türkler korku içinde

Irkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Sedat Gürbüz’ün babası Selahattin ve annesi Emiş Gürbüz, olayın tam olarak aydınlatılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istediklerini bildirdi. Dietzenbach’taki evlerinde taziyeleri kabul eden Selahattin Gürbüz, “Acımız çok büyük. Tarif etmek imkansız” dedi.

Bu arada bölgedeki Türkler de, “Korku ve endişe içinde yaşıyoruz” dedi. Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Türkler, Almanya’da son yıllarda ırkçı saldırıların arttığını belirtirken; bu konuda yetkililerden yardım talep etti.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irkçı terör ülkemiz için yeniden bir tehlike haline geldi” dedi. Maas, bir Türk Twitter kullanıcısının “Korkuyoruz. Hayatımızdan endişe ediyoruz. Sağcı teröre karşı bu kadar çaresiz miyiz?” paylaşımına da “Korkunuz korkumuzdur. Sizi tehdit eden bizi tehdit etmiştir. Hanau’dan sonra ırkçılığa tüm kararlılıkla daha da fazla karşı durmak önemlidir” yanıtını verdi.

Almanya aşırı sağı sorguluyor

 

Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet