Geri Dön

Almanya’da sünnet yapan hahama dava

Almanya’da parlamentonun “Yahudi ve Müslümanların dini hayatını sürdürmeye devam etmesi gerektiğini” bildiren bir düzenlemeyi kabul ederek Angela Merkel hükümetine sonbahara kadar sünnet konusunda bir yasa hazırlama görevini vermesiyle durulan sünnet tartışması yeniden alevlendi.

Almanya’da sünnet yapan hahama dava

Köln Mahkemesi’nin aldığı kararın ardından ilk defa bir çocuğu sünnet ettiği gerekçesiyle bir haham hakkında dava açıldı. Hessen’da yaşayan bir tıp doktorunun savcılığa yaptığı şikayet üzerine açılan davada Bavyera eyaletinin Hof kentinin hahamı David Goldberg reşit olmayan bir çocuğa isteği dışında sünnet yaparak vücuduna zarar vermekle suçlanıyor. Avrupalı Hahamlar Konferansı davayı kınayarak acilen yasal düzenleme oluşturulması gerektiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Yasanın detaylarını görüşmek üzere İsrail Başhahamı Yona Metzger de Almanya’daydı. Metzger, Yahudi inancına göre sünnetin ‘mohel’ adı verilen sünnetçiler tarafından gerçekleştirilmesi ve anestezi yapılmaması gerektiğini söyledi. Metzger, düzenlemede sünnetin sadece doktorlar tarafından yapılmasına dair bir sınırlama getirilmemesini istedi. Aile Bakanı Kristina Schröder ise sünnet işleminde çocukların belirli ölçüde uyuşturulmasını gerekli gördüğünü söyledi.

Virajı alamayan ticari taksi alt yola düştüAdana'nın Çukurova ilçesinde virajı alamayan ticari taksinin yaklaşık 3 metre yükseklikten otoyol çıkışına düşmesi sonucu sürücü yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet