Dünya Almanya düzensiz göçü kısıtlayacak

Almanya düzensiz göçü kısıtlayacak

26.09.2023 - 17:18 | Son Güncellenme:

Almanya'ya düzensiz göçün artması önlem tartışmalarını beraberinde getirdi. Polonya ve Çekya sınırlarında denetim için hazırlık yapılıyor.

Almanya düzensiz göçü kısıtlayacak

Almanya'ya düzensiz göç son zamanlarda arttı. Ocak başı ile Ağustos sonu arasında 204 binden fazla kişi Almanya'ya yasa dışı yollardan giriş yaparak ilk sığınma başvurusunda bulundu. Kaçak girişler özellikle Çekya ve Polonya sınırlarından gerçekleşti. Almanya'ya yasa dışı yollardan girdikten sonra iltica başvurusunda bulunanların sayısının hızla artması ise siyasileri harekete geçirdi. Federal ve eyalet düzeyindeki içişleri yetkilileri sayının daha da artmasını önlemek amacıyla yoğun iltica başvurularının görüldüğü Çekya ve Polonya sınır bölgelerinde sabit denetimler uygulanması için çağrıda bulunuyor. Almanya'da sığınmacıların kaçak geçişlerini önlemek amacıyla bir dizi önlem alınıyor. Merak edilenler ve cevaplar şöyle:

Haberin Devamı

SABİT SINIR KONTROLLERİ Mİ GELİYOR?

Sosyal Demokrat Partili (SPD) İçişleri Bakanı Nancy Faeser, uzun süredir Polonya ve Çekya sınırında sabit kontroller yapılmasını reddediyordu. Çünkü AB içinde sınır denetimlerinin yapılması Schengen ruhuna aykırı. Ancak şimdi, her iki ülkeyle de istişare edip geçici bir önlem olarak sınır kontrollerinin uygulanmasına yeşil ışık yaktı. Salı günü Deutschlandfunk radyosuna konuşan SPD'li politikacı, Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırında sabit sınır denetimleri için hazırlıklara başlandığını belirterek, "Amacım kaçakçılar üzerinde azami soruşturma baskısı oluşturmak ve hayati tehlike altında, çoğu zaman susuz ve neredeyse hiç oksijen olmadan sınırdan geçirilen insanları korumak" dedi.

KONTROLLER NEYE YARIYOR?

Sabit kontroller sayesinde insan kaçakçılarının yakalanması kolaylaşıyor. Çünkü sınırdan uzakta yapılan kontroller sırasında düzensiz giriş yapanlar yakalanabiliyor ama bu sırada insan kaçakçıları izlerini kaybettirmiş oluyor. Ancak Schengen iç sınırlarında kontrollere sadece AB Komisyonu'na bildirilmesi halinde izin verilebiliyor. Bununla birlikte, kaçak giriş yapan kişiyi geri gönderme ise sadece o kişi hakkında ülkeye giriş yasağı bulunması halinde mümkün olabiliyor. Bu duruma da nadiren rastlanıyor.

Haberin Devamı

KARŞIT ARGÜMANLAR NELER?

Çok fazla personel çalıştırmak zorunda kalınıyor. Deneyimler, kontrollerin bir noktada yoğunlaştırılması halinde, kaçakçıların sınırın başka yerlerine yöneldiklerini gösteriyor. Ayrıca bu tür kontroller uygulanmaya başladıktan sonra yeniden kaldırılması da genellikle zor oluyor. Zira uygulamanın iptal edilmesi, devletin düzensiz göçle ilgili düzenlemelerini gevşetmek istediği gibi yanlış mesajlar verebiliyor. Bavyera'daki kontroller buna örnek olarak gösterilebilir. 2015'ten beri gündemde olan bu eyaletteki denetimler sürekli uzatıldı. Şu andaki hükümet tarafından da genişletilmek zorunda kaldı. Bu durum özellikle bu tür kontrollerin yanlış olduğunu savunan Yeşiller‘i rahatsız ediyor.

SENDİKALAR NE DİYOR?

Alman Polis Sendikası (GdP) yasadışı göçle mücadelede sabit sınır kontrollerinin yeterli olmayacağı görüşünü savunuyor. GdP Başkan Yardımcısı Erika Krause-Schöne, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, sabit kontrolleri "etkili" bir yöntem olarak görmediğini söyledi. Krause-Schöne, "Sabit kontroller, diğer hususların yanı sıra, kaçakçıların sınır kontrollerinin etrafından dolaşmasına neden oluyor" dedi.

Yazarlar