Geri Dön

Almanya Tanrı’nın cinsiyetini tartışıyor

Aile Bakanı Kristina Schröder “Tanrı kelimesi Almanca’da cinsiyetsiz takıyla kullanılmalı” deyince büyük bir din tartışması başladı

Almanya Tanrı’nın cinsiyetini tartışıyor

Almanya’da bir bakanın Tanrı’yı ‘erkek’ yerine ‘nötr’ olarak tanımlaması tartışma başlattı. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden Federal Aile Bakanı Kristina Schröder’e bir röportajında, “Küçük kızınıza Tanrı’nın neden eril olarak tanımlandığını nasıl anlattınız” sorusu yöneltildi. Schröder’in cevabı ise, Almancada başına ‘der’ (eril) eki alarak kullanılan ‘Gott’ (Tanrı) kelimesinin ‘das’ (nötr) ekiyle de kullanılabileceği oldu. Bakan, “Başındaki tanım önemli değil. ‘Der’ yerine ‘das’ da kullanılabilir” dedi. Tanrı’nın cinsiyeti tartışmasına birçok siyasi isim dahil oldu.

Kilise’den destek geldi
Hıristiyan Sosyal Birlik Partili Bavyera eyaleti Sosyal İşler Bakanı Christine Haderhauer Schröder’in açıklamalarını ‘saçmalık’ olarak nitelendirdi. Federal Çevre Bakanlığı müsteşarı Katharina Reiche ise Schröder’in sözleri için ‘absürd’ yorumunu yaptı.
Alman Katolik Kilisesi’nin Berlin’de federal hükümetle ilişkilerden sorumlu komiserliğinin başkanı Karl Jüsten Schröder’e destek oldu. Jüsten, “Tanrı söz konusuysa cinsiyet geçerli değildir” dedi. Tepkiler sonrasında yorum yapan Schröder ise “Röportajda verdiğim yanıtta yetişkinleri değil küçük bir kızı düşündüm” diye konuştu.

Balkonundan eşyaları atıp evi ateşe verdiAntalya’nın Konyaaltı ilçesinde yaşayan adam iddiaya göre önce balkona çıkıp televizyonu aşağı attı sonra evi ateşe verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet