Geri Dön
DünyaAltı futbol sahası uzunluğunda: Polis baskınında ortaya çıktı!

Altı futbol sahası uzunluğunda: Polis baskınında ortaya çıktı!

550 metre uzunluğunda ve 18 metre derinliğindeki tünel polis yetkililerini şoka uğrattı. Bir ucu eve, diğer ucu ise bir depoya çıkan tünele baskın yapan polis memurları, operasyonu büyük bir başarı olarak nitelendirdi. AP'nin geçtiği fotoğraflar ise dünya gündemine bomba gibi düştü.

Altı futbol sahası uzunluğunda: Polis baskınında ortaya çıktı!

ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza polisleri, Meksika'nın Tijuana kentinden San Diego'ya uzanan 1,13 kilometrelik bir tünel buldu. Uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılan tünelin şimdiye kadar bulunan en uzun tünel olduğu belirtildi. 2020 yılında yapılan bu baskından sonra bir diğer kayda değer keşif de dün gerçekleşti.

800 KİLO KOKAİN

ABD, bomba etkisi yaratan uyuşturucu baskınını konuşuyor. San Diego'daki bir depo ile Tijuana'daki bir ev arasında, altı futbol sahası uzunluğundaki devasa narkotik tüneline baskın yapıldı. Baskında yaklaşık 800 kilo kokain ve 75 kilo meth ele geçirildi. 

TÜNEL EL CHAPO'NUN KARTELİNİN Mİ?

ABD Hükümeti tarafından dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı şebekesi olarak tanımlanan Sinaloa karteli, bu bölgede faaliyet gösteriyor. Kartelin kurucusu ve eski lideri Meksikalı uyuşturucu baronu, "Bücür" lakaplı Joaquin 'El Chapo' Guzman, ABD'de hapiste.

MEKSİKA'DAN ABD'YE UZANIYOR

ABD'li yetkililer, Meksika'dan San Diego'daki bir sanayi bölgesinde bulunan bir depoya giden yaklaşık altı futbol sahası uzunluğunda uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılan devasa bir tünel buldu. Yakalanan altı ABD vatandaşı ise uyuşturucu kaçakçılığı yaptıklarını reddediyor.

RAYLI SİSTEM, GÜÇLENDİRİLMİŞ DUVARLAR

Yetkililer, Tijuana'dan San Diego'ya giden gizli geçidin raylı ve havalandırma sistemleri, elektrik ve güçlendirilmiş duvarlar içerdiğini açıkladı. İç Güvenlik Soruşturma ajanları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 550 metre uzunluğunda ve 18 metre derinliğinde olduğunu söyledi.

Tünel, San Diego'nun Otay Mesa sınır kapısının yakınında, son yirmi yılda bir düzineden fazla karmaşık tünelin bulunduğu bir bölgede keşfedildi. Yapılan açıklamaya göre ajanlar, San Diego'nun güneyindeki bir bölgede, 'uyuşturucu zulası olarak kullanılan bir ev' ile ilgili gözetleme yapıyordu.

YAŞLARI 31 İLE 55 ARASINDA

Soruşturma kapsamında tam olarak 799 kg kokain, 75 kg meth ve 1.6 kg eroin ele geçirildi. Yaşları 31 ile 55 arasında değişen altı kişi kokain dağıtmak için komplo kurmakla suçlandı. Tamamının Güney California bölgesinden olduğu açıklanırken zanlıların hiçbiri suçlarını kabul etmedi ve suçsuz olduklarını iddia ettiler.

Altı futbol sahası uzunluğunda: Polis baskınında ortaya çıktı

Duvarlar, "yer sineği delikleri" adı verilen küçük, kabaca inşa edilmiş tünellere karşı etkili olduğu düşünülse de, yeraltında daha derinlere inen daha karmaşık geçitlerle boy ölçüşemiyor.

YILDIRIM HIZIYLA KAÇIRIYORLAR

California'nın 2019'da esrarı eğlence amaçlı kullanım için yasallaştırmasından önceki keşiflerde sıklıkla tonlarca marihuana bulunuyordu. Ancak bu karardan sonra ticareti yapılan uyuşturucu türlerinde bir değişme meydana geldi. Bu baskın, tam olarak da bunu işaret ediyor.

Eroin, metamfetamin ve fentanil gibi sert uyuşturucular Meksika'dan resmi sınır geçişlerinden kaçırılıyor çünkü küçük boyutları ve kokusuz olmaları tespit edilmelerini zorlaştırır. Ancak tüneller, kaçakçılara büyük yükleri "yıldırım hızında" taşıma avantajı sağlıyor.

TRAFİKTE DURDURUNCA KOKAİN DOLU KUTULARI BULDULAR

Tünel, Amerika Birleşik Devletleri'nden, gündüzleri büyük yarı römorklarla meşgul, geceleri sessiz olan bir caddede, 'Amistad Park' adlı sıradan bir depoda bulundu.

Dün, silahlı kuvvetler, tünele inen merdivenli küçük bir kuyuyu gözetledi. Yetkililer, yakın zamanda uyuşturucu saklamak için kullanılan bir evi gözetledikten sonra, yakınlardaki araçları trafikte durdurmaya başladı ve kokain dolu kutuları buldu. Polisler, evden bir araçla ayrılarak depoya doğru yola çıkan iki zanlıyı takibe aldı.

1993'TEN BU YANA 272'NCİ

Savcı Randy Grossman, "Depoda arama yapan ajanlar, beton zemine oyulmuş karmaşık bir sınır tüneli çıkış noktasını ortaya çıkardı" dedi ve ekledi: "Sanıklarımızın arabaları graja götürdüklerini, uyuşturucuların Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmasını ve dağıtımını ilerletmek için uyuşturucu ile dolu kutuları bıraktıklarını düşünüyoruz."

Altı futbol sahası uzunluğunda: Polis baskınında ortaya çıktı

Federal savcılar, mülklere baskın yaptı. Depoda başka uyuşturucu bulamadılar, ancak beton zemine oyulmuş bir tüneli ortaya çıkarmayı başardılar. Keşfedilen tünel, Tijuana-San Diego bölgesindeki 91'inci, 1993'ten bu yana tüm sınır boyunca bulunan 272'nci tünel olma özelliğini taşıyor.

SİNALOA KARTELİYLE İLİŞKİLİ

Yetkililer, 2006'dan bu yana California'nın Meksika sınırında yaklaşık 15 karmaşık tünel buldu. Pazartesi günü açıklanan tünel de dahil olmak üzere birçok tünel, San Diego'nun kil benzeri toprağın kazmaya elverişli olduğu ve depoların koruma sağladığı Otay Mesa sanayi bölgesinde bulunuyor.

Sınır ötesi geçişler 1990'ların başlarına kadar uzanıyor ve esas olarak çok tonlu marihuana kaçakçılığı yapmak için kullanılıyor. ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, 2020'de bunların genellikle California ve Arizona'da bulunduğunu ve Meksika'nın Sinaloa karteli ile ilişkili olduğunu söyledi. Yetkililer, en son tüneli belirli bir kartele bağlamayı reddetti.