Geri Dön
DünyaAmerikalılar kürtaj yasası için ayaklandı

Amerikalılar kürtaj yasası için ayaklandı

Teksas’ta yürürlüğe giren yeni kürtaj yasası yüzünden ABD genelinde 600 ayrı protesto gösterisi düzenlendi. Yüzbinlerce kişi sokaklara döküldü

Amerikalılar kürtaj yasası için ayaklandı

DIŞ HABERLER - Amerika’da Eylül ayında Teksas’ta yürürlüğe giren yeni kürtaj yasasının yarattığı tartışmalar büyüyerek sürerken, dün binlerce kadın başkent Washington D.C başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilerle söz konusu yasayı protesto etti.

Ülke çapında yaklaşık protesto amaçlı 600 ayrı etkinlik ve gösteri düzenlenirken, en büyüğü başkent Washington’da gerçekleşti. Freedom Plaza Meydanı’nda başlayan “Kürtaj Adaleti İçin Yürüyüş” adlı gösteriye katılan 10 bin civarındaki kadın, pankart ve sloganlarla Teksas’ta uygulamaya konulan kürtaj yasasına tepki gösterdi. Gösterilericiler, bugün kürtaj hakkıyla ilgili bir davaya bakacak Yüksek Mahkeme’ne doğru yürürken, yasayı destekleyen gruplarla protestocular arasında zaman zaman sözlü sataşma ve gerginlikler de yaşandı. 

Tartışmalı yasa

Teksas eyaletinde geçen ay kabul edilen ve ülkenin en sert kürtaj yasası olarak nitelenen yeni yasa, protestoların fitilini ateşledi. Başkan Joe Biden yönetiminin de, federal yasalara aykırı olduğunu söylediği tartışmalı yasa, fetüsün kalp atışlarının duyulabilir hale gelmesinden itibaren hamileliğin sonlandırılmasını yasaklıyor. Yasa uyarınca 6 haftadan sonraki gebeliklerde, kadını hastaneye götüren taksi şoförü dahil kürtajın gerçekleşmesini sağlayan ve buna yardımcı olan herkes cezalandırılabiliyor.

Kongre’den yasa talebi

 

Kürtaj hakkı yanlıları ABD Kongresi’nin kürtaj hakkı ile ilgili bir yasal düzenleme yapmasını savunuyor. Demokratların çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nde geçen hafta konuyla ilgili yasa kabul edildi ancak ABD Kongresi’nin üst kanadı olan Senato’nun da yasayı onaylaması gerekiyor. Senato’da ise Cumhuriyetçi senatörlerin yasaya engel olmak için yeterince oyu bulunuyor.

 

.

Korkudan araba satamıyorlar! İkinci el araç alanlar...
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Babasının öldüresiye dövdüğü Cihan bebek taburcu oldu
İstanbul'da hayat kurtaran mesaj! Keskin nişancı vurdu
Önder Özen'den dev iddia: Şampiyonluk...
Ünlü markalar veda ediyor! Türkiye'ye özel üretim
Çorap ve elbiselerini yakarak ısındılar! ‘Kurtulma şansımız yoktu’
47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buldu
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Tümer Metin'in şaşkınlığı: 'By-pass falan mı oldu?'
Merve Boluğur: 'Sana çok aşığım' diyemediğim için pişmanım!
İstanbullular dikkat! 30 gün sürecek
Mahkemeden 'SGK ödesin' kararı! Fiyatı 300 bin dolar...
Çekiliş Bu Akşam 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler