Geri Dön

Ampatuanlara ömür boyu hapis

Filipinler'de 10 yıl önce 32'si gazeteci 57 insanın öldürüldüğü konvoy saldırısını gerçekleştiren aile üyeleri, müebbet hapse mahkum oldu.

Ampatuanlara ömür boyu hapis

Filipinler'de mahkeme, 2009'da ülkenin güneyindeki Maguindanao vilayetinde 57 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklardan beşini ömür boyu hapse mahkum etti.

Yargıç Jocelyn Solis-Reyes'in başkanlığını yaptığı bölge mahkemesi, Mindanao adasındaki Maguindanao vilayetinde siyasi egemenlik ve özel askeri güç kuran Ampatuan ailesinin yargılanan bazı bireylerini, Kasım 2009'da bir seçim konvoyuna saldırarak 57 kişi öldürmekten sorumlu tuttu.

Mahkeme, aralarında 32 basın mensubunun da bulunduğu 57 kişinin ölümünden suçlu bulduğu ailenin lideri Andal Ampatuan Jr. dahil 5 kişiyi ömür boyu hapse mahkum ederken, kurbanların ailelerine de tazminat ödemelerini kararlaştırdı.

Katliamı aile liderlerinin emriyle yapmakla suçlanan kişiler ise 6-10 yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

Yargılanan 101 sanık arasında bulunan bazı aile üyeleri ile polis memurları ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Katliamla ilgili suçlanan yaklaşık 80 kişi ise firari durumda bulunuyor.

Ampatuan'a siyasi rakip olan aile katledilmişti

Ampatuan aşiretinin lideri Andal Ampatuan Jr. ve 100'den fazla silahlı adamı, 23 Kasım 2009'da Maguindanao vilayetinde, seçimlerde aday olan İsmail Magudadatu'nun ailesi ile gazetecilerin yer aldığı konvoya ateş açmıştı.

Olayda 32'si basın mensubu, 57 kişi yaşamını yitirmişti. Ölenlerin cesetleri, toplu bir mezarda bulunmuştu.

Katliamdan sonra bölgede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Ampatuan aşiretine bağlı paramiliter güçler, devlet için koruculuk da yapıyordu.

Bakan Çavuşoğlu: ''Milletimizin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutuyoruz''Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kapadokya Üniversitesi öğrencileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güvenlik ve çıkarların korunmasının, sahada ve masada güçlü bir dış politikadan geçtiğini belirterek, "Müzakere, diyalog ve kazan-kazan anlayışı her zaman önceliğimiz. Ancak naif de değiliz. Milletimizin çıkarını her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bu yöntemlerin işlemediğini gördüğümüzde, sahada mevcudiyetle masayı, diplomasiyi yeniden hakim kılıyoruz. Son dönemde Suriye’de, Libya'da, Doğu Akdeniz'de yaptığımız işte budur." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet