Geri Dön
DünyaAntikorla doğan ilk bebek

Antikorla doğan ilk bebek

ABD’li iki çocuk doktoru, Güney Florida’da hamile iken bir doz Kovid-19 aşısı olan bir kadının “anne aşılamasından sonra” Kovid-19 antikorlarıyla doğan bilinen ilk bebeği dünyaya getirdiğini açıkladı.

Antikorla doğan ilk bebek

Dr. Paul Gilbert ve Dr. Chad Rudnick, ön safta çalışan sağlık çalışanı annenin, Moderna aşısının ilk dozunu gebeliğin 36. haftasındayken ocak ayında aldığını söyledi. Kadın 3 hafta sonra “güçlü ve sağlıklı” bir kız çocuğu doğurdu. Bununla birlikte araştırmacılar, bebeğin göbek kordonundaki kanı analiz ettiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Antikorlar doğum sırasında tespit edildi. Dolayısıyla, anne aşılamasıyla Kovid-19’dan korunma ve enfeksiyon riskini azaltma potansiyeli var. Bildiğimiz kadarıyla, bu bir bebeğin aşılamadan sonra antikorlarla doğduğunu bildiren dünyadaki ilk haberdi. Annedeki antikorların bebeğe geçip geçmediğini görmek için bebeğin kordonunu test ettik, ki bu durumun hamilelik sırasında yapılan diğer aşılarda da yaşandığını görüyoruz.”

Asker dönüşü kanlı pusu!Samsun İlkadım ilçesinde askerden gelen Onur Bektaş içinde 3 kişinin bulunduğu otomobilden pompalı tüfekle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet