Geri Dön

Apar topar gönderildi aşırı sağcılar pasta kesti

Norveç’te yaşayan ve Ensar El İslam örgütünün lideri olan Iraklı Molla Krekar’ın, terör eylemleri planlama suçundan temmuz ayında 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığı İtalya’ya özel uçakla apar topar gönderilmesi tartışma yarattı.

Apar topar gönderildi aşırı sağcılar pasta kesti
İRFAN KURTULMUŞ Kopenhag

Asıl adı İmam Necmettin Farac Ahmet olan Molla Krekar’ın, koronavirüs salgının yoğun olduğu İtalya’ya ailesine bile haber verilmeden gönderimesi, Norveç’te tartışmaların odağına oturdu. Krekar’ın, Norveç Gizli Servisi(PST) tarafından Danimarka’dan kiralanan özel uçakla İtalya’ya gönderilmesine tepki gösteren bazı siyasi partiler, halkın vergileriyle böyle bir şeyin yapılamayacağını belirtti. Norveç Adalet Bakanı Monica Maeland ise, hapiste tutulan, şeker ve yüksek tansiyon hastalığı bulunan Krekar için İtalya’nın “kendisine sorumlu bir şekilde davranılacağının garantisini verdiğini” savundu.  İtalya, Norveç’te ailesiyle birlikte mülteci statüsünde yaşayan Krekar’ı DAEŞ’le bağlantılı terör örgütü Rawti Shax’ın lideri olmak ve Avrupa’ya yönelik terör eylemleri planlamakla suçluyor.

Öte yandan Norveç’te daha önce adalet bakanlığı yapan aşırı sağcı İleri Adım Partisi’nden Sylvi Listhaug ve Jöran Kallmyr, parlamentoda, üzerinde Norveç ile İtalya bayrakları bulunan ve “İyi turlar Krekar” yazan bir pasta keserek Molla Krekar’ın ülkeden gidişini kutladı.

Apar topar gönderildi aşırı sağcılar pasta kesti

Kısıtlama sonrası İstanbul'da toplu ulaşımKoronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan Bayramını kapsayan ve 4 gün süren 81 ildeki sokağa çıkma yasağının ardından haftanın ilk iş gününde İstanbullular sabah saatlerinde işlerine gitmek için sokağa çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber