Dünya Apronda kahreden görüntü! Kalkış öncesi fark etmedi

Apronda kahreden görüntü! Kalkış öncesi fark etmedi

25.08.2022 - 06:57 | Son Güncellenme:

Art arda uçuşların gerçekleştirileceği havalimanında her şey yolunda ilerliyor, yer görevlileri uçakları kalkış öncesi standart olan kontrollerden geçiriyordu. İşte teknisyenin o anda yaptığı hamle ise tüm dünyayı dehşete düşüren bir kabusa dönüştü.

Apronda kahreden görüntü Kalkış öncesi fark etmedi

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr - Hava yoluyla seyahat istatiksel olarak günümüzde en güvenli ulaşım şekli olarak kabul ediliyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre bir yolcunun uçak kazasına denk gelme ihtimalinin 11 milyonda 1 olduğu belirtiliyor. Ancak uçak kazası denildiğinde akla ilk gelen bir uçağın düşmesi olsa da aslında bundan çok farklı şekilde gelişen uçak kazaları da mevcut ve bu kazalar çok acı şekilde sonuçlanabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın iç kesimlerindeki Khanty-Mansiysk bölgesinde bulunan Belyoarsk Havalimanı apronunda yaşanan kaza da duyanları dehşete düşürdü. 

Haberin Devamı

Apronda kahreden görüntü Kalkış öncesi fark etmedi

Feci olayın yaşandığı 19 Ağustos cuma günü Belyoarsk Havalimanı'nda her şey rutininde ilerliyordu. Hava trafik memurları sorumluluk bölgelerindeki hava trafiğini kontrol ediyor, yer görevlileri ise apronda bulunan uçakların güvenli şekilde iniş ve kalkış yapabilmesi için çalışıyordu.

Belyoarsk Havalimanı, Rusya’nın en büyük dördüncü havayolu şirketi olan UTair için önemli bir operasyon noktası. Birçok hava yolu şirketinin kullandığı havalimanını en aktif kullanan şirketlerin başında UTair geliyor ve havalimanı trafiğinin önemli bölümü bu şirkete ait.

Günün ilerleyen saatlerinde şirkete ait bir Antonov AN-24, Rusya’nın Kazakistan sınırında bulunan Berezovo şehrine uçmaya hazırlanıyordu. Yerde park pozisyonunda motorları düşük devirde çalışır halde bulunan uçak, havalimanında bulunan yer görevlileri tarafından kalkış öncesi standart olan kontrollerden geçiriliyordu. İşte ne olduysa tam da bu sırada oldu. Uçağı kalkış yapmadan önce son kez kontrolden geçiren 48 yaşındaki teknisyen Andrey Abakumov, farkında olmadan çalışır durumda bulunan motora çok yaklaştı ve uçağın pervanelerine çarptı. Kaza geçiren teknisyen, olay yerinde feci şekilde hayatını kaybetti. UTair havayolu sözcüsü basına yaptığı açıklamada olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Haberin Devamı

"19 Ağustos’ta Khanty-Mansiysk-Berezovo arasında uçuşa hazırlanan bir AN-24 tipi uçağımıza uçuş öncesi bakımları yapıldığı sırada feci bir kaza meydana geldi. Bir teknisyen uçağın çalışır durumda bulunan motoruna fazla yaklaştı ve pervanelere çarptı. Kurban, yaralarından dolayı olay yerinde hayatını kaybetti. Olaya dair soruşturma sürüyor."

JET MOTORUNA KAPILDILAR

Havalimanlarında yaşanan yer kazalarının önüne geçmek için birçok kurul çalışmalar yürütse de kimi zaman insan kimi zaman da sistem hatası gibi sebeplerle feci kazalar yaşanabiliyor. 2015 yılında Hindistan’da gerçekleşen kaza da uçaklar teknik olarak farklı olsa da Rusya’da yaşanan kazanın bir benzeri sayılabilecek nitelikte. Hindistan’ın Mumbai şehrinde bulunan Chhatrapati Shivaji Havalimanı'nda yaşanan olayda, Air India'nın AI-619 sefer sayılı Mumbai’den Haydarabad'a gitmek için hazırlanan uçağının pilotu, yanlış bir sinyal üzerine uçak motorlarını beklenenden erken çalıştırdı.Apronda kahreden görüntü Kalkış öncesi fark etmedi

Motorlar çalışmaz haldeyken uçağı sefere hazırlamakla görevli uçak teknisyeni Ravi Subramanian birdenbire çalışmaya başlayan uçak motoruna kapıldı. Motora kapılan teknisyen feci şekilde hayatını kaybetti. Yine bu olaya benzer bir diğer kaza ise 2006 yılında ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan El Paso Havalimanı'nda gerçekleşti. 114 yolcu taşıyan Boeing 738 tipi yolcu uçağı kalkışa hazırlandığı sırada, motorların çalıştığını fark etmeyen bir yer görevlisi motor tarafından çekildi. Adı açıklanmayan yer görevlisi yaşanan olayda feci şekilde hayatını kaybetti.