Geri Dön
Dünya‘Arkadaşım Zelenskiy mütevazı ve saygılıdır’

‘Arkadaşım Zelenskiy mütevazı ve saygılıdır’

Ukrayna lideri Zelenskiy'i komedyenlik günlerinden tanıyan ve birlikte çalışan ABD'li yönetmen David Dodson, "Zelenskiy insanı asla egosuyla ezmeyen, çok mütevazı, saygılı ve eğlenceli biridir" dedi.

‘Arkadaşım Zelenskiy mütevazı ve saygılıdır’

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Rusya'nın ülkesine yönelik saldırısına karşı direnişiyle bir "kahraman"a dönüşen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy (44) daha önce komedyen ve oyuncu olarak hayatını kazanıyordu. Devlet başkanı seçildiği 2019'a kadar da mesleğini sürdürmüştü. Zelenskiy'in oyunculuğu döneminde birlikte çalıştığı Amerikalı yönetmen ve film editörü David Dodson, "Volodya” olarak seslendiği dostu Zelenskiy’in mütevazı, sakin ve “ünlü kaprisi”nden uzak olduğunu söyledi.

CHAPLIN LAKABI

Dodson, ilk 2008'de New York’ta film çekerken tanıştıklarını belirtirken, o dönem genç bir komedyen olan Zelenskiy’e “Chaplin” lakabını taktıktan sonra arkadaşlıklarının pekiştiğini anlattı. Dodson, “Ona Chaplin diyordum, çünkü Charlie Chaplin'in tarzına sahipti. Komedideki fizikselliği, yüzüyle yapabildiği sanatsal şeyler ve gözlerinin içindeki sempatik ama hüzünlü, cansız ifade bana Chaplin'i hatırlatıyordu” dedi.

RUSYA'DA DA ÜNLÜYDÜ

Dodson, 10 filmde birlikte çalıştığı Zelenskiy'in sette ve kamera arkasında nasıl biri olduğunu dair de yorumda bulundu. Yönetmen, bugünün Ukrayna Cumhurbaşkanı’nı sette “dört dörtlük bir profesyonel, çaba sarf etmeden komik olabilen, enerji dolu ve saygılı biri” olarak tanımlarken, “Bana kendimi Steven Spielberg gibi hissettirirdi. Aslında bu, kendisiyle gittiği her yere taşıdığı güç ve iyi niyetin bir göstergesiydi” ifadelerini kullandı. Zelenskiy’in zamanla şöhreti artmasına rağmen mütevazılığını koruduğunu vurgulayan Dodson, "Volodya, Ukrayna'nın Tom Hanks'iydi. Filmleri ve programlarıyla Rusya'da da ünlüydü. Şimdi savaş haberlerini izlerken dostumun ülkesi Ukrayna'yı savunmasından büyük gurur duyuyorum, Volodya ve halkı için dua ediyorum" diye konuştu.