Geri Dön

Arnavutlar birleşiyor

Arnavutlar birleşiyor


Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) lideri Haşim Taçi, Kosovalı Arnavutlar'ın ılımlı lideri İbrahim Rugova ile görüştü. Taçi, "tarafsız bölgede" yapılan görüşmede, Rugova'nın, bölgedeki siyasi tarafları biraraya getirmek amacıyla BM tarafından kurulan özel konseye katılmama kararından vazgeçtiğini söyledi.
Rugova ile olumlu bir görüşme yaptıklarını belirten Taçi, karşılaştıkları zorlukları aşmak için başvurulması gereken çareler konusunu görüştüklerini kaydetti. Rugova'nın Kosova Demokratik Birliği (LDK), ilk toplantısı 16 Temmuz'da yapılan konseye katılmama kararı almıştı. Rugova'nın, diğer partiler dört sandalyeye sahipken, partisinin iki sandalyeye sahip olmasına "gücendiği" bildirilmişti.
BM'nin Kosova'daki sivil yöneticisi Bernard Kouchner başkanlığındaki konsey, Kosovalıları BM düzeyinde temsil eden bir danışma organı olarak görev yapıyor. Konseyi Arnavut ve Sırp temsilciler oluşturuyor.
Öte yandan Kosova'nın Kosovska Mitrovitsa bölgesinin sorunlarını çözmekle yükümlü Geçici Konsey'e Sancak Müslüman Özerk Bölgesi'nin yöneticisinin atanması, Belgrad'ı çileden çıkardı.
Tanjug ajansı, bölgenin kuzeyinde bulunan son derece kozmopolit Kosova Mitroviçası'nın sorunlarını çözmek amacıyla Perşembe günü kurulan Geçici Konsey'e, bölgede oturmayan Sancak lideri Süleyman Uglanin'in üye olarak atanmasının, "son derece garip ve anlaşılmaz" olduğunu öne sürdü.
BM'nin Kosova'nın yönetimi için görevlendirdiği sivil misyonun bu kararının görev sınırlarını aşan ve bölgede yaşayan Sırplarda endişeye yol açan tehlikeli bir gelişme olduğunu ileri süren Tanjug, Batılıların bu kararla Sancak bölgesine de müdahale etmeyi tasarlayabileceklerini iddia etti.Korgeneral Osman Erbaş darbecilere böyle tepki göstermiştiBingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ve insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine destek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet